Dziecko ma 19 miesięcy i nic nie mówi...

Witam. Jestem mamą niespełna 19miesięcznej córeczki. Martwię się bardzo, gdyż mała nie mówi ani jednego słowa, które miałoby znnaczenie (nawet mama, tata, itp.) - jedyne co, to wymawia różne sylaby, bez zrozumienia, typu: babbbabab, dadddada itp. (w swoim języku mówi sporo). Córka nie naśladuje odgłosów zwierząt, prawie nic nie pokazuje palcem, nie rozpoznaje zwierząt na rysunkach itp., pomimo że bardzo dużo poświęcam na to czasu. Ogólnie jest bardzo żywym, wesołym i towarzyskim dzieckiem. Od strony słuchu jest wszystko OK, bo jako niemowlę miała szczegółowe badane, poza tym bardzo dużo rozumie, wykonuje czynnności o które ją się poprosi, poza brakiem mowy, mamy z nią bardzo dobry kontakt... Jednak nie ukrywam, że się martwię. Oczywiście rozmawiałam z pediatrą - kazała czekać... Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę, odpowiedź... Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozwój mowy u dzieci jest sprawą bardzo indywidualną. Rozumiem Pani niepokój, ale wydaje mi się, że nie dzieje się nic złego. Pisze Pani, że pediatra oceniła stan zdrowia dziecka i jego rozwój jako prawidłowy, co przemawiałoby za przyjęciem postawy wyczekującej. Dziecko słyszy, spełnia polecenia, jest aktywne, nawiązuje kontakt z innymi osobami, mówi sylabami, nie widać więc żadnych odchyleń od normy. To, że nie naśladuje odgłosów zwierząt i nie rozpoznaje zwierząt, wynika być może z indywidualnego wolniejszego tempa rozwoju. Jeśli jednak Pani mimo wszystko się niepokoi, czy z czasem rozwój dziecka w omawianych sferach nie będzie postępować, proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Pozdrawiam.