Dziecko nie naśladuje podczas zabaw - czy to może być autyzm?

Witam, jestem mamą 11-miesięcznego chłopca. Synek ruchowo rozwija się bardzo dobrze. Od ok. 3 tygodni chodzi z naszą pomocą. Martwi mnie to, że nie pokazuje paluszkiem, nie robi „papa”, nie klaszcze, nie robi „kosi-kosi”. Jak mu to pokazuję, to uśmiecha się do mnie, ale nie chce naśladować. Umie robić „Indianina” (mąż go uczył). Nauczył się od razu i teraz, jak mu się przypomni, to tak robi. Mamy z synkiem dobry kontakt, reaguje na imię, lubi towarzystwo, rozumie, gdy mówię mu, że nie może czegoś zrobić. Często śmieje się w głos, uwielbia się z nami bawić, przytulać. Martwi mnie tylko to, że nie naśladuje. Bardzo się martwię, odchodzę od zmysłów, bo synek w czasie ciąży doznał lekkiego niedotlenienia. Byliśmy pod opieką neurologa, ale jest wszystko ok. Bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Żadna z podanych przez Panią sytuacji nie jest właściwa dla autyzmu. Dziecko chore na autyzm unika kontaktu z innymi ludźmi, preferuje spędzanie czasu w samotności, rzadko się uśmiecha, unika kontaktu wzrokowego.

Niepowtarzanie niektórych zabaw i czynności nie musi świadczyć o żadnym zaburzeniu. Ocenę rozwoju dziecka powinien przeprowadzić pediatra lub neurolog. Z Pani opisu wynika, że była już Pani na konsultacji specjalistycznej, podczas której lekarz nie zauważył odchyleń od normy. Wydaje się zatem, że Pani dziecko rozwija się prawidłowo, z tym że obecnie nie jest zainteresowane naśladowaniem wszystkich gier i zabaw.

W obecnej sytuacji powinna Pani jedynie obserwować dziecko.

Pozdrawiam

Witam. Synek ruchowo rozwija się poprawnie, odpowiada uśmiechem na Pani uśmiech, kontakt z chłopcem jest dobry, reaguje na imię, rozumienie mowy (w.g. Państwa) również jest dobre, lubi towarzystwo, lubi się bawić i przytulać. Tylko nie potrafi pokazywać palcem oraz naśladować zabaw typu "kosi - kosi", klaskania. Pisze Pani, że chłopiec jest dzieckiem lekko niedotlenionym w czasie okołoporodowym. Jego rozwój z tego, co Pani opisuje, raczej przebiega prawidłowo, neurolog również nie ma zastrzeżeń. Proszę nie martwić się na zapas, dać troszkę więcej czasu Synkowi, jest jeszcze mały, wciąż się rozwija.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dzieci rozwijają się różnie i być może synkowi potrzeba więcej czasu na nabycie tych umiejętności, których jeszcze nie potrafi. Trzeba dać mu odrobinę czasu i obserwować. Ponieważ z tego co zrozumiałam, jesteście w stałym kontakcie z neurologiem to przypuszczam, że zauważyłby nieprawidłowości w rozwoju. Jednak dla własnego spokoju warto na kolejnej wizycie powiedzieć o swoich spostrzeżeniach i obawach.
Pozdrawiam AM