Dziecko wymusza wszystko płaczem - jak reagować?

Mam 18-miesięcznego synka, jest bardzo ruchliwym i żywym dzieckiem, nie usiedzi w miejscu nawet minuty, martwię się jednak tym, że wymusza wszystko płaczem, jak mu się czegoś nie dam albo coś mu się weźmie to wpada w histerię, płacze z całych sił i ze złości rączką nas uderza albo gryzie, jak mam się w takiej sytuacji zachować? Proszę o radę, gdyż mam problem również w sklepie (np. jak chce lizaczka, a ja mu go nie kupię, albo zobaczy autko, a ja go na niego nie posadzę, a jak już posadzę, to mam problem go później z niego wyciągnąć, bo się pręży i płacze).

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Maluszek doskonale radzi sobie z osiągniem zamierzonego celu. Dobrze jest to zmienić na tym etapie, kiedy dziecko jest małe. Przede wszystkim zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym i do rozmowy z nim, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby rozwojowe dziecka w tym i nastepnym czasie oraz jakie zachowania są wpisane w tzw. normę rozowjową, a co już się w nią nie wpisuje. Pscyholog pomoże również nauczyć się Pani, jak reagować w takich sytuacjach, jak radzić sobie z reakcją dziecka oraz otoczenia.

Najlepiej stosować fortele i sposoby, aby odwrócić uwagę dziecka od rzeczy, którą natychmiast chce dostać, kupić itd., a nie jest to możliwe oraz aby przeczekiwać płacz malucha i nie ulegać próbom wymuszenia (jeśli taki jest charakter zachowania dziecka).

Pozdrawiam