Dziedziczenie raka lub innych chorób piersi - czy jestem bardziej narażona?

Mam 22 lata, u mojej Mamy dwa lata temu wykryto raka piersi. Wyniki badań wykazały, że pojawienie się u niej nowotworu nie jest wynikiem dziedziczenia. Ja natomiast nie robiłam pod tym kątem badania. Wiem, że jako że jestem córką, to występuje większe ryzyko zachorowania, natomiast chciałam zapytać, czy w związku z tym może obniżyć się wiek ryzyka "powstania" choroby i czy przy takich dolegliwościach mamy mogą występować u mnie ewentualne inne schorzenia? Dodam, że mam piersi o budowie tłuszczowo -gruczołowej, właściwie zawsze około tygodnia przed miesiączką odczuwam dokuczliwy ból obydwu piersi z obserwowanym przeze mnie obrzękiem.

Pozdrawiam, Apka

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań na raka piersi. Najczęściej choć nie zawsze rodzinny rak piersi jest związany z mutacją w obrębie genów BRCA. Dlatego w przypadku pojawienia się raka piersi w rodzinie warto wykonać badanie w kierunku mutacji w tych genach.
Zmutowane geny BRCA zwiększają częstość występowania raka piersi, raka jajnika a także nieznacznie raka jajowodów i otrzewnej. Określenie obecności mutacji pozwala na otoczenie szczególną profilaktyką nosicielki. Zazwyczaj prowadzona jest dokładniejsza diagnostyka okresowa w celu poszukiwania nawet drobnych zmian, które mogą być nietypowe pod względem budowy histologicznej.
Opisane przez Panią objawy prawdopodobnie nie stanowią patologii, ból i obrzmienie piersi jest często objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Redakcja abcZdrowie.pl