Analiza wyników badania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, mam 27 lat, staramy się z mężem o dziecko. Odstawiłam leki antykoncepcyjne (Harmonet) 8 kwietnia, pierwszy okres był planowo 12 kwietnia, niestety 2. okres spóźnia się 2. tydzień (w ciąży nie jestem - robiłam test). Zrobiłam dziś badania: tarczycę mam w normie, FSH 4,30; LH 13,79. Czytałam, że stosunek > 3 to źle i bardzo mała szansa na zajście w ciążę? Proszę o interpretację tych wyników. Leki antykoncepcyjne brałam 9 lat, ze względu na bardzo bolesne, obfite i nieregularne miesiączki.

Lek. Marta Hat

Witam! Nieregularne cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeżeli stosowała Pani antykoncepcję hormonalną przez dłuższy okres czasu są rzeczą normalną. Najczęściej występuje wydłużenie cyklu. Nieregularne cykle mogą trwać kilka miesięcy, do pół roku zwykle samoistnie ulegają wyregulowaniu. Jeżeli chodzi o wyniki badań to ważne by było, aby uzupełnić informację - w którym dniu cyklu były robione oraz jednostki. Wyniki FSH i LH są w normie. Rzeczywiście jest tak, że stosunek LH/FSH powyżej 1,5 może zwiększać prawdopodobieństwo zespołu policystycznych jajników i utrudniać zajście w ciążę, jednak bez innych objawów jest on nieistotny. Nie należy wyciągać wniosków na podstawie samych wyników badań - należy je uzupełnić o wywiad oraz badanie USG. Proszę skontaktować się z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!