Terapia rwy kulszowej

Dzień dobry,

mam 55 lat, OB 37. Jak czytałem wyżej pyt. i odp. na forum, to widzę, że często jest to stan zapalny. Właśnie. Mój problem. Od około roku mam problemy z chodzeniem. Zaczęło się od ataku ostrego bólu śródstopia, najpierw lewego później po ok. 2 miesiącach prawego. Tak jakbym zwichnął staw, ale nie. Potworny ból. Po zrobieniu zdjęcia na pogotowiu lekarz powiedział, że to już zwyrodnienia. Skończyły się stawy poszło na kolana potem biodra, a teraz bolą mnie nawet mięśnie i to ze wskazaniem częściej na lewą nogę. Zrobiłem zdjęcie dolnej partii kręgosłupa. Również zwyrodnienia. Z różnych źródeł słyszałem, że to może być rwa kulszowa. Jak to jest. Ucisk na nerw w dolnej partii kręgów i w konsekwencji promieniujący ból lewej nogi. Tak właśnie mam. Ciężko mi chodzić i nie mogę spać, tzn. mam trudności ze względu na ból. To skąd ten stan zapalny, jeżeli jest? Mam 191 cm i 105kg. I jeszcze cierpię na chorobę Wilsona i nadciśnienie tętnicze. Biorę stosowne leki.

Pozdrawiam, Roman

Witam!

Opisane dolegliwości są prawdopodobnie spowodowane przez zespół korzeniowy (rwę kulszową) czyli sytuację podczas, której na skutek zmian zwyrodnieniowych tarcz międzykręgowych dochodzi do ucisku korzeni nerwowych. W związku z tym może dojść do ucisku np. pęczka nerwowego łączącego zakończenia nerwowe w stopie i tym samym chory może odczuwać ból stopy pomimo choroby kręgosłupa. Przyspieszone OB może sugerować m.in. stan zapalny, choć jest to nieswoisty wskaźnik i może wzrastać również w wielu innych sytuacjach. Niestety nie opisał Pan wszystkich wykonanych badań laboratoryjnych, co mogłoby być pomocne w ustaleniu podejrzewanej przyczyny. Biorąc pod uwagę zespół korzeniowy oraz dość prawdopodobną obecność stanu zapalnego można rozważyć die dość prawdopodobne sytuacje: chorobę reumatologiczną np. reumatoidalne zapalenie stawów oraz rwę kulszową, która sama powoduje wtórny odczyn zapalny. Proponuję skonsultować problem z reumatologiem, który przeprowadzi badanie fizykalne oraz zleci odpowiednie badania oraz skonsultować problem z neurologiem w celu zaplanowania odpowiedniego leczenia rwy kulszowej. Pozdrawiam serdecznie!