Czy zmiany śluzu oznaczają obniżenie skuteczności plastrów antykoncepcyjnych?

Dzień dobry! Od 5 miesięcy stosuję plastry Evra jako antykoncepcję. Ostatni okres rozpoczął mi się 6 maja (niedziela) i trwał do 10 maja (czwartek). W obecnym cyklu, który rozpoczęłam w środę (9 maja) naklejając pierwszy plaster zauważyłam, że mój śluz się zmienia tak jak w normalnym cyklu bez plastra (wg wikipedii), bo do 19.05 (sobota – 13 dzień cyklu) miałam śluz białawy, a w sobotę i niedzielę (w teoretycznych dniach owulacji – dzień 13 i 14 od początku miesiączki) miałam śluz przezroczysty, rozciągliwy. A już następnego dnia w poniedziałek (21.05) znów śluz stał się białawy. Moje pytanie jest następujące: Jeżeli plastry zatrzymują jakąkolwiek owulację, to czy fakt, że 19.05 i 20.05 mój śluz był przezroczysty nie oznacza, iż te plastry nie działają u mnie poprawnie i że nie jestem zabezpieczona przed ciążą? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie! Prawidłowe stosowanie plastrów antykoncepcyjnych (prawidłowe przyklejanie, unikanie leków i ziół mogących wpływać na metabolizm preparatu, np. niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, dziurawiec itp.) zapewnia niemal 100% skuteczność preparatu. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej śluz zmienia charakter indywidualnie. Jego obserwacja nie może stanowić podstawy oceny skuteczności preparatu. Pozdrawiam