Dlaczego stężenie beta HCG po ciąży pozamacicznej stale rośnie?

Dzień dobry! Mam taki problem, a właściwie moja siostra. Około trzy tygodnie temu zrobiła test ciążowy, który wyszedł pozytywnie. Po dwóch dniach dostała krwawienia, ale dla pewności po krwawieniu powtórzyłyśmy test ciążowy, który również wyszedł pozytywnie. Zgłosiłyśmy się do lekarza, który zrobił USG i cytologię. Stwierdził, że jest to ciąża pozamaciczna i siostra trafiła zaraz na drugi dzień na zabieg. Po zabiegu lekarz oznajmił, że to co usunęli to był krwiak i znaleźli jeszcze do tego dużą torbiel, którą również się zajęli. W poniedziałek w tym tygodniu zrobiono krew na obecność ciąży i wyszło 400. Lekarz twierdził, że może to jeszcze wszystko nie opadło. W środę dzwonił, że cytologia wyszła zła i trzeba powtórzyć. Niestety siostra była już w drodze do Londynu, więc nie mogła do niego wrócić. Wczoraj zrobiła krew i wyszło już 2000. Strasznie się denerwujemy. Czy możliwe, że cytologia jest zła, ponieważ była robiona przed zabiegiem? Dlaczego nie widać nic na USG? I w ogóle o co tu może chodzić? Dziękujemy i pozdrawiamy!

Lek. Marta Hat

Witam! Na podstawie przedstawionych przez Panią informacji trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. W tym celu należałoby doprecyzować oraz uzupełnić wywiad (dokładne informacje na temat wykonanych badań (opis USG i cytologii, ewentualne badania laboratoryjne (np. dynamika wzrostu beta HCG) oraz dotyczące wykonanego zabiegu. Beta HCG po usunięciu ciąży pozamacicznej nie powinno wzrastać, a z przedstawionych przez Panią danych wynika, że tak jest u Pani siostry. Laparoskopowe leczenie ciąży ektopowej nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasem dochodzi do pozostawienia resztek trofoblastu w jajowodzie i to najprawdopodobniej mogło zdarzyć się w przypadku Pani siostry. Aby zapobiec temu powikłaniu oznacza się betaHCG w 2 lub 3 dniu po operacji. Jeżeli stężenie betaHCG wynosi ponad 30% wartości wyjściowej należy wdrożyć dalsze leczenie. Należy koniecznie skonsultować się z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!