HBs u trzyletniego dziecka

Dzisiaj odebrałam wyniki badań mojego dziecka i jestem załamana. Podczas rutynowych badań krwi stwierdzono u mojej córki hbs +. Wszystkie wyniki morfologii i biochemii są prawidłowe. Córka ma 13 lat, była szczepiona po urodzeniu przeciw WZW B. Jedyne źródła zakażenia to stomatolog lub szpital. Co pół roku przeprowadzamy kontrolę u stomatologa. Półtora roku temu córka miała operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Co oznacza ten dodatni wynik, czy powinniśmy się bardzo niepokoić. Czy szczepienie - potrójna dawka w okresie niemowlęcym nie daje odporności? Ja mam aktualny wynik ujemy. Nasze drugie dziecko ma 3 i pół roku, też była zaszczepiona, czy może zarazić się od siostry? Co powinniśmy dalej zrobić?

Witam! Osoby szczepione przeciwko HBV posiadają we krwi przeciwciała anty-HBs, jest to sytuacja prawidłowa po szczepieniu. Jeśli natomiast stwierdzono wynik HBsAg (+) czyli stwierdzono obecność antygenu HBs to wynik przemawia za kontaktem z wirusem, natomiast nie dostarcza informacji na temat postaci zakażenia (przewlekłe, ostre, nosicielstwo). Wówczas konieczne są dalsze badania. W związku z tym wskazana jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych. Zazwyczaj każde pełne 3-dawkowe szczepienie przeciwko HBV jest skuteczne (95-100%). Odporność zależy od poziomu przeciwciał a to po kilku latach wymaga kontroli (ilościowe oznaczenie anty-HBs) i ewentualnej dawki przypominającej (obowiązuje grupy narażone). Odnośnie epidemiologii to należy wiedzieć, że rezerwuarem są ludzie chorzy lub nosiciele, do zakażenia dochodzi na drogą pozajelitową (poprzez kontakt ze skażoną krwią i zanieczyszczonymi nią narzędziami), płciową oraz okołoporodową. Jeśli młodsze dziecko było zaszczepione to powinno być chronione. Proponuję zachować spokój, sprawdzić dokładnie wynik badania laboratoryjnego i w przypadku wyniku HBsAg (+) skonsultować jak najszybciej z lekarzem chorób zakaźnych. Pozdrawiam serdecznie!