Dziwne objawy u dziecka!

Witam. Proszę o poradę, nie wiem, jak mam zinterpretować zachowanie mojej 16-miesiecznej dziewczynki, która od kilku dni bardzo źle śpi. Ograniczam jej jakieś bodźce zewnętrzne przed spaniem, ma regularne pory snu i posiłków, dlatego nie wiem, co to może być. Mała budzi się w nocy, jęczy, a czasami płacze. Rano wstaje zmęczona, w nocy wierci się, ssie 2 palce, tak jakby tarła nóżkami, prostuje się, sama nie wiem, co to może być. Owszem, ząbkuje, ale przechodzi to łagodnie, bo ząbki są już na wierzchu, a co do wypróżnień, też nie ma problemu. Dlatego już sama nie wiem, co to może być. Bardzo proszę o interpretację!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Tego typu zachowanie u dzieci występuje bardzo często. Niestety, bez zbadania dziecka i zebrania dokładniejszego wywiadu nie jesteśmy w stanie nawet w przybliżeniu znaleźć przyczyny tych dolegliwości.

Wiek dziecka, czyli 16 miesięcy, nie wskazuje raczej na ząbkowanie jako przyczynę. W tym wieku u dzieci zaczynają często pojawiać się pierwsze koszmary senne. Są one zazwyczaj odbiciem napięć przeżywanych w życiu codziennym. Oczywiście nie oznacza to, że Pani dziecko to przeżywa. Objawy, które Pani opisuje, nie są bardzo niepokojące, ale mogą być spowodowane jakimiś dolegliwościami bólowymi, związanymi np. z chorobą układu pokarmowego, kolką jelitową itd.

Proponuję wizytę u pediatry w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.