Dziwne objawy - wyrostek?

Witam. Wiek 29 lat, mężczyzna. Od kilku miesięcy od czasu do czasu mam wrażenie, jakby coś przeszkadzało mi okolicy między pachwiną a pępkiem (prawa strona). Lekarz ogólny zlecił badania krwi, moczu, USG. Jedyneco wyszło z USG to "na granicy kory i rdzenia prawej nerki widoczna hyperechogenna zmiana, nie dająca cienia akustycznego, o średnicy 4,4 mm (nieuwapniony złóg?)". Jednak nerki są "z tyłu", a ja mam to dziwne uczucie, jakby w środku, bliżej przodu. Dodatkowo "w gruczole krokowym pojedyncze drobne zwapnienie". Dodam, że nic mnie nie boli, jedynie przy nieco mocniejszym ucisku (przez lekarza) odczuwam ból. Lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka (przy kaszlu, podnoszeniu nogi nie odczuwam bólu). Ale wyniki krwi i moczu nic nie wykazały, jedynie za niska kreatynina - 0,63mg/dl we krwi, w moczu kwas askorbinoy 0,2g/l. Dodam jeszcze, że w dzieciństwie miałem chorobę Perthesa - mam pewne obawy czy nie powraca... jednak wyszedłem z tego. Czy to faktycznie może mieć coś wspólnego z wyrostkiem? Jakie badania mógłbym jeszcze zrobić (może rezonans?)?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Różnicowanie przyczny dyskomfortu występującego w okolicach brzucha, jest zawsze trudne. Postaram się przybliżyć możliwe, według mnie, przyczyny tego stanu.

Ale zanim to nastąpi pragnę podważyć podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Rozumiem, że lekarz Pana badający podejrzewa tzw. przewlekłą postać tej choroby. Oprócz tkliwości okolic wyrostka powinny w tej chorobie pojawić się wykładniki stanu zapalnego w badaniach krwi - chociażby leukocytoza (podwyższona ilość białych krwinek), przyspieszone OB, podwyższone CRP i inne wykładniki stanu zapalnego. W dodatku tzw. przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego jest tak rzadką chorobą, że na początku należy pomyśleć o bardziej częstych przyczynach takich dolegliwości.

Ból i dyskomfort w okolicy dołu biodrowego prawego może być związany z chorobą kątnicy i wyrostka robaczkowego (rzadko w Pana wieku), z przepukliną pachwinową, z chorobą dróg moczowych ( moczowodu, miedniczki nerkowej itp.).

Z wywiadu, jaki Pan podał, wynika, że należy w pierwszej kolejności się przyjrzeć bliżej układowi moczowemu.

Złogi nieuwapnione przechodzące przez wąski moczowód zazwyczaj dają dolegliwości bólowe. W celu potwierdzenia rozpoznania warto wykonać zdjęcie rentgenowskie przeglądowe jamy brzusznej, ewentualnie powtórzyć usg lub wykonać spiralną tomografię komputerową bez kontrastu. Warto wykonać dokładniejsze badanie moczu z oceną wydalania substancji mogących wchodzić w skład kamieni - tzn. wapnia, szczawianów, fosforanów, kwasu moczowego, cystyny. A także należy oznaczyć stężenie wapnia i fosforanów we krwi. Odpowiedni panel badań będzie zalecony przez lekarza.

Drugą możliwą przyczyną objawów opisywanych przez Pana jest przepuklina pachwinowa. Ból przy ucisku, uczucie "przeszkody" w tej okolicy może świadczyć o mało zaawansowanej przepuklinie, w której tylko okresowo dochodzi do przedostania się otrzewnej (prawdopodobnie bez zawartości w postaci pętli jelita) do kanału pachwinowego. Warto byłoby zgłosić się do specjalisty chirurga w celu dokładnego zbadania tej możliwości.

Obie możliwości są równie prawdopodobne, lecz bez dokładnego zbadania nie można postawić jednoznacznej diagnozy. Proszę uzbroić się w cieprliwość.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.