Dziwny ból brzucha - jakie badania wykonać?

Ostatnio coraz częściej mam ból brzucha, dokładnie boli mnie, gdy leżę prosto na plecach. Jest twardy i dosłownie boli od samego dołu, aż tak mniej więcej na wysokość serca. Gdy złapię głębszy oddech lub nacisnę na brzuch to ból się nasila. Gdy siedzę to mnie nie boli, jednak gdy wstanę, to też mnie boli, tylko że jeszcze bardziej i to inny rodzaj bólu - takie kłucia. Co to może być? Wspomnę, że mam anemię i przyjmuję żelazo w tabletkach oraz piję dużo wody. Czy to może być przyczyną? Jakieś badania powinnam wykonać?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

przyczyn tego rodzaju bólu brzucha może być wiele - może pochodzić ze strony układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, moczowego, czy nawet z kregosłupa. Wypijanie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej na pewno nie powoduje bólu. Konieczna jest głębsza diagnostyka. Proponowałbym na początek podstawowe badania krwi, łącznie z bilirubiną i próbami wątrobowymi oraz USG jamy brzusznej. Powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego, który po osobistym zbadaniu Pani i analizie historii choroby zaleci dalsze postępowanie.