Dźwiganie w ciąży

Witam.
Przez ten miesiąc zabezpieczaliśmy się podczas stosunków. Jedyny niezabezpieczony, niepełny stosunek odbył się dokładnie tydzień temu. 5 dni po tym stosunku minął termin, w którym powinnam dostać miesiączkę( nie dostałam jej, ale nie miesiączkuję regularnie). Dziś, tydzień i jeden dzień po ostatnim niezabezpieczonym stosunku, nosiłam przez dłuższy czas dziewięciokilowe dziecko.

Czy gdybym zaszła w ciąże od tego niezabezpieczonego stosunku, noszenie tego malucha przez dłuższy czas mogło, by wpłynąć niekorzystnie na moją ciążę? Czy gdybym teraz dostała miesiączkę, powinnam traktować ją jako jakiś niepokojący objaw? Nie mogę zrobić testu, jest za wcześnie, a tak jak mówiłam nigdy nie miesiączkuję regularnie, trudno mi przewidzieć termin miesiączki.
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dźwiganie takiego ciężaru nie powinno wpłynąć negatywnie na ewentualną ciążę. Gdyby wykonywała Pani tego typu wysiłek regularnie, przez kilka tygodni. w późniejszym okresie ciąży, to można by się obawiać ryzyka poronienia. W tym przypadku nie doszło jednak zapewne nawet do zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy (jeśli w ogóle miało miejsce zapłodnienie). Proszę się nie martwić. Test ciążowy może Pani natomiast wykonać za ok. tydzień, jeśli miesiączka nie pojawi się do tego momentu. Krwawienie, które się pojawi, powinno być "zwykłą" miesiączką, choć nie można nigdy wykluczyć wczesnego poronienia (wynik testu ciążowego byłby w takim przypadku pozytywny).
Pozdrawiam serdecznie!