EKG - interpretacja

Witam, jestem kobietą, mam 35 lat. Leczę się od 21 r.ż. z powodu nadciśnienia. Proszę o interpretację wyniku EKG, z góry dziękuję. "Średnia oś ORS-normogram, amplituda zespołu ORS zwiększona w V3, nieprawidłowy załamek R w V2, V3, odcinek ST uniesiony w V3, nieprawidłowy załamek T w I, II, V5."

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przedstawiony przez Panią opis badania EKG może wskazywać na różne patologie dotyczące serca. Niestety, opis ten nie jest w pełni dokładny, gdyż nie opisuje jakiego rodzaju są nieprawidłowości załamków R i T. Bez obejrzenia wykresów badania ekg nie da się go poprawnie zinterpretować tylko na podstawie opisu. Nie posiadam też informacji na temat przyczyny wykonania tego badania, czy ostatnio wystąpiły poza nadciśnieniem jakieś inne objawy, tj. osłabienie, ból w klatce piersiowej i inne.

To, co mogę zalecić, to niezwłoczną wizytę u lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania, oceny tego badania i wdrożenia dalszego postępowania z konsultacją kardiologiczną włącznie. W razie wystąpienia bólu w klatce piersiowej, omdlenia, innych niepokojących objawów, proszę wezwać pogotowie ratunkowe lub skierować się do najbliższej izby przyjęć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.