Ekspertyza histopatologiczna po mastektomii i przewodowy rak piersi

Poniżej ekspertyza histopatologiczna po mastektomii - bardzo proszę o wyjaśnienie i rokowania.

I. Carcinoma ductale invasivum mammae G3 mulfofocale (NOS) pT 3 (m) N2a, dwa guzy: większy średn. 60 mm (lokalizujący się na granicy kwadratów dolnych), mniejszy o średnicy 22 mm (w kwadracie górnym zewnętrznym); zbudowane w przeważającej części z polimorficznych komórek, częściowo wielojądrowych w części o dziwacznych" jądrach; z wysoką aktywnością mitotyczną (pow. 16 mitoz/10HPF); z bardzo słabą tendencją do tworzenia struktur gruczołowatych oraz polami martwicy. Podścielisko włókniste. Widoczne cechy angio i neuroinwazji oraz liczne drobne zatory z komórek rakowych w świetle cienkościennych naczyń. W wycinkach z miąższu gruczołu poza guzami umiarkowane i ogniskowo zaznaczone zmiany mastopatyczne. Brodawka bez nacieku nowotworu i raka Pageta. Margines od skóry: guz większy 8 mm, guz mniejszy 7 mm, margines od powięzi: guz większy 10 mm, guz mniejszy 17 mm. Wypreparowano 18 węzłów pachy średnicy do 21 mm. W 7 stwierdzono przerzuty raka o średnicy do 19 mm. Miejscowo przekraczające torebkę węzła (7/18). Wypreparowano 2 węzły szczytu pachy średnicy do 10 mm - w jednym stwierdzono przerzut raka średnicy do 8 mm (1/2-apex). II. W wycinkach z nadesłanego fragmentu dolnego bieguna mięśnia piersiowego mniejszego widoczna tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana i tkanka bez nacieku nowotworowego. Materiał przebadano w całości. Powtórne badanie receptoru Her2 w toku.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie! Rozpoznano u Pani przewodowego raka piersi. Jest to najczęstsza postać raka piersi o dużej agresywności oznaczonej jako stopień złośliwości 3 w trójstopniowej skali. Dokładny transkrypt to rak przewodowy inwazyjny (naciekający) wieloogniskowy sutka. pT3 oznacza wielkość guza >5 cm, N2a oznacza obecność przerzutów w węzłach chłonnych. Leczenie raka piersi jest procesem wieloetapowym. Wymaga oceny klinicznego stopnia zaawansowania nowotworu. W zależności od niego wybierane jest postępowanie pierwotne – operacyjne, które już zostało wdrożone. Zgodnie z procedurą po operacji oceniany jest patologiczny stopień zaawansowania nowotworu, typ histologiczny raka oraz występowanie ważnych klinicznie receptorów – estrogenowych, progesteronowych, nadekspresji receptora dla nabłonkowego czynnika wzrostu (HER2).W Pani przypadku stopień zaawansowanie to IIIA, czyli rak inwazyjny o większych niż 5 cm wymiarach, z przerzutami do węzłów chłonnych, nie naciekający klatki piersiowej. W zależności od wyników badań hormonalnych zostanie Pani zaproponowane optymalne leczenie uzupełniające. Może być to chemioterapia, radioterapia lub wspomniana wcześniej hormonoterapia. Celem postępowania pierwotnego i leczenia uzupełniającego jest całkowita remisja (wyleczenie), czyli całkowita eliminacja ognisk nowotworu. Leczenie, które osiąga taki cel nazywane jest radykalnym. Niestety, nie mogę konkretnie odpowiedzieć na pytanie o rokowanie nie znając właściwości hormonalnych. Skuteczność leczenia raka piersi stale rośnie. Świadczy o tym spadek śmiertelności przy jednoczesnym wzroście zachorowalności. Zawdzięczamy to nowym lekom i strategiom leczenia. Chore, które zgłosiły się w III A stopniu mają około 40-50% szans na trwałą remisję (wyleczenie). Nierzadko udaje się osiągnąć wieloletnie przeżycie u pacjentek z uogólnioną chorobą nowotworową. W zaistniałej sytuacji musi Pani pozostać po opieką onkologa. Będzie on z pewnością udzielał dalszych koniecznych informacji.