Endera jako metoda leczenia przy złamaniu kości udowej u 85-latki

Witam wczoraj moja babcia przewracając sie zlamała nogę w kości udowej, lekarz powiedział że "to sie nadaje na endery" oczywiście nie wyjasniając co i jak... czy mogłabym sie czegoś dowiedzieć o tej metodzie leczenia? jak wyglada proces rehabilitacji jakie sa przeważnie rokowania po tego typu zabiegu u osoby starszej (babcia ma 85lat)

Szanowna Pani, jak wynika z przytoczonych przez Pania informacji Babcia doznała najprawdopodobniej złamania przezkretarzowego kości udowej. Tego typu złamanie w wieku 85 lat jest poważnym zagrożeniem dla pacjenta i wiąże się z wysoką śmiertelnością - szczególnie w przypadku zaniechania leczenia operacyjnego (z różnych przyczyn). Jeżli stan pacjenta pozwala postepowaniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Istnieje szereg metod zaopatrzenia tego typu złamania ( różnego typu zespolenia - do protezoapltyki włacznie - w wybranych przypadkach uzależnionych od charakteru złamania). Jedną z nich jest zespolenie przy użyciu prętów Endera. Są to drutu ( zazwyczaj 3) odpowiednio wyprofilowane wprowadzane pod kontrolę monitora rtg od okolicy kolana w kierunku końca bliższego kości udowej - do szyjki tej kości. Zaopatrzenie operacyjne złamania pozwala na jak najszybsze wdrożenie postepowania rehabilitacyjnego celem którego jest szybkie spionizowanie pacjenta. Oczywiście przy każdym ze sposobów zespolenia w okresie rekonwalescencji obowiązuje zakaz obciążania operowanej kończyny - chory poorusza się z pomocą balkonika (najlepiej wysokiego) w asekuracji drugiej osoby.
O wyborze metody leczenia operacyjnego decyduje kwalifikujący i pzreprowadzający zabieg ortopeda.
Pozdrawiam i życzę Pani Babci szybkiego powrotu do zdrowia.