Epilepsja, tętniak mózgu czy mały wylew - która z tych chorób może być najbardziej prawdopodobna u mnie?

Jestem kobietą, mam 24 lata. Skierowana zostałam na badanie EEG z powodu ataku: drętwienie prawej nogi, ręki, prawej strony twarzy, problemy z mową, splątanie - trwało to około 45 minut. Podejrzewa się u mnie epilepsję, tętniaka mózgu lub lekki wylew - która z tych opcji przy takich objawach jest najbardziej prawdopodobna? Jakie leczenie najlepiej zastosować? Jakie dodatkowe badania wykonać? Wynik EEG: Badanie przeprowadzono w czuwaniu. Zapis niezróżnicowany przestrzennie nad lewą półkulą, zróżnicowaną nad prawą półkulą o ampl. do 35 uV, czynność podstawowa fale slfa 10 Hz. RZ obecna. Podczas HV napadowe fale ostre z wolną w okolicy czołowo- skroniowo - ciemieniowej lewej. FS bez wpływu na zapis. Orzeczenie: Zapis napadowy, nieprawidłowy, z ogniskiem w okolicy czołowo-skroniowo - ciemieniowej lewej.

Redakcja abcZdrowie

W zapisie EEG zarejestrowano ogniskowe napadowe wyładowania. Może to świadczyć o tym, że w przeszłości wystąpił u Pani napad częściowy złożony, z drgawkami prawych kończyn i zaburzeniami świadomości. Przyczyną napadu może być nieprawidłowa zmiana w mózgu, aby ją wykluczyć należy przeprowadzić badanie obrazowe, najlepiej rezonans magnetyczny głowy. Jednak wcale nie jest to pewne, że wystąpił u Pani napad padaczkowy.

Mogło również być tak, że wystąpił u Pani epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (który dał objawy takie jak drętwienie kończyn prawych i zaburzenia mowy pod postacią afazji) i który w swoim następstwie uszkodził mózg i spowodował pojawienie się nieprawidłowego napadowego zapisu EEG.

W różnicowaniu bardzo ważne jest niezwykle szczegółowe zebranie wywiadu, co do objawów, które wystąpiły, a także co do chorób współistniejących (np. czy ma Pani wadę czy zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krzepnięcia, czy może ktoś w rodzinie choruje na padaczkę). Jest Pani młodą osobą więc na pewno konieczna jest dalsza diagnostyka – wykonanie badania obrazowego głowy (najlepiej rezonansu magnetycznego), a w zależności od jego wyniku być może także badania z opcją angio. Jeśli zmiany w rezonansie wskazywałyby na niedokrwienie mózgu wskazana byłaby diagnostyka kardiologiczna i ewentualnie hematologiczna.

Niestety przytoczony przez Panią wynik EEG, nie jest w stanie nic rozstrzygnąć, na pewno musi Pani pozostawać pod stałą opieką neurologa.