Fatalne samopoczucie mimo prawidłowych wyników badań?

Witam. Joanna 30 lat, 160 cm wzrostu, 58 kg. Od kilku lat obserwuję u siebie następujące objawy: zmęczenie i bezustanna senność, trudności w obudzeniu, apatia, spadek libido, ogromne problemy z cerą, mimo, że wszystkie badania hormonalne mam wzorcowe,c zęste uczucie zimna, sukcesywny wzrost wagi, podwójny podbródek, opuchnięta twarz, pieczenie oczu, osłabienie siły mięśni, wzdęcia, zaparcia, spadek koncentracji. Dodam, że nie przyjmuję na stałe żadnych leków. Po opisaniu tych dolegliwości lekarz podejrzewał problemy z tarczycą i skierował mnie na badania krwi. Oto wyniki: FT4 1,26, FT3 3,23, TSH 1,69. Pani doktor po obejrzeniu wyników stwiedziła, że są w normie i na tym sprawa się zakończyła. Bardzo proszę o radę, ponieważ objawy te uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie. Pomimo 12 godzin snu czuję się senna i nie mam siły na codzienne obowiązki. Jestem zrozpaczona, moi równieśnicy prowadzą aktywny tryb życia, a mnie na nogi nie są w stanie postawić nawet hektolitry kawy.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Jeżeli zostały wykluczone przyczyny somatyczne zgłaszanych przez Panią dolegliwości, należy rozważyć ich tło psychologiczne. Zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność), łaknienia (jego wzrost lub spadek), obniżenie libido to zaburzenia funkcji fizjologicznych, jeżeli towarzyszy im apatia i uczucie braku energii może świadczyć o depresji. W celu weryfikacji tego podejrzenia wskazana byłaby konsultacja z lekarzem psychiatrą.