Ferrytyna i niedobór żelaza

Witam. Mam 33 lata. Od kilku miesięcy mam problem z coraz cieńszymi włosami, mimo że nie wypadają jakoś ponad miarę, to tak jakby zanikały. Nie jem mięsa, ale dbam, aby w mojej diecie nie zabrakło witamin. Jestem ospała i mam kołatania serca oraz zawroty głowy. Zażywam tabletki antykoncepcyjne od 5 lat, jednak ginekolog stwierdził, że po tylu latach brania to nie przez tabletki. Zrobiłam morfologię: WBC 6,9, RBC 4,58, HGB 12,5, HCT 35,9, PLT 333, PCT 281, MCV 78, MCH 27,3, MCHC 34,9, RDW 14,3, MPV 8,4, PDW 15,1. Hormony tarczycy: TSH 1,96, FT4 9,3, FT3 3,02. Przeciwciała anty-TPO 186. Żelazo 65 i ferrytyna 12. USG tarczycy w normie. Lekarz ogólny powiedział, że to anemia niedoborowa. Konsultowałam wyniki także z endokrynologiem, który przepisał E*** na poprawę włosów w związku z dużą ilością anty-TPO i żelazo. Czy słabe włosy w moim przypadku to wynik anemii, czy przez podwyższone anty-TPO? Jak długo powinno trwać zażywanie żelaza, aby ferrytyna podniosła się i włosy zaczęły gęstnieć -czy jest w ogóle taka szansa? Czy są jakieś inne preparaty żelaza, które nie powodują mdłości jak S*** D***? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety, nie można stwierdzić, z jakiego dokładnie powodu następuje pogorszenie wyglądu włosów. Możliwą przyczyną jest zarówno nadmiar przeciwciał, jak i niedobór żelaza (oba stany występują u Pani jednocześnie). Preparaty żelaza niestety działają drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Niekiedy zmiana preparatu powoduje poprawę stanu, jednak nie zawsze takie postępowanie jest skuteczne. Możliwe jest podawanie żelaza drogą pozajelitową, ale jest to ostateczność. Prawdopodobnie aktualnie przyjmuje Pani więcej niż jedną tabletkę żelaza na dobę. Jeśli tak jest, proponuję rozbicie dawki (tj. przyjmowanie jednej tabletki rano i wieczorem, a nie 2 rano). Leczenie preparatami żelaza jest niestety długotrwałe i najczęściej prowadzi się je ponad 6 miesięcy.