Fotoalergia?

Witam mam pytanie, podczas wychodzenia na słońce pojawiają mi sie poźniej bomble z wodą na twarzy, rękach i szyi, jakie leki najlepiej stosować by sie przed tym uchronic, kiedyś powiedziano mi że to jest uczulenie na słońce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani,
Z Pani wypowiedzi wynika, iż rzeczywiście może być to podrażnienie skóry spowodowane działaniem promieni słonecznych. Nie opisała Pani jednak dokładnie charakteru zmian. Jeżeli są to sączące się, większych rozmiarów zmiany może być to efektem oparzenia słonecznego. Jeżeli są to jednak zmiany drobne, swędzące i mocno uogólnione, jest to najprawdopodobniej reakcja alergiczna skóry. Mechanizm powstawania reakcji uczuleniowej na słońce nie został jeszcze poznany. Wiadomo jednak, że są dwa mechanizmy powstawania alergii na słońce

  • reakcja fototoksyczna, gdzie pewna substancja podwyższa wrażliwość skóry na słońce oraz
  • rekacja fotoalergiczna, w którą zaangażowany jest system odpornościowy człowieka.

W obu przypadkach wykwity na skórze maja ten sam charakter – są to drobne, swędzące zmiany. Reakcję fototoksyczną mogą wywołać np. leki przeciwbólowe, środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki, dodatki do perfum, dezodorantów i innych kosmetyków zapachowych, a także zioła (np. dziurawiec). Zdecydowanie nie powinno się bagatelizować reakcji alergicznej na słońce i udać się do lekarza dermatologa. Niezdiagnozowana i nieleczona alergia może prowadzić do kolejnych, coraz silniejszych, ataków choroby. Leczenie alergii na słońce jest długotrwałe i uciążliwe dla pacjenta. Dlatego alergii na słońce lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Warto również pamiętać, co może wywołać reakcję fototoksyczną. Leczenie alergii na słońce jest długotrwałe, kosztowne i uciążliwe dla pacjenta, a w niektórych przypadkach nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

Dlatego alergii na słońce lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Warto mieć świadomość, co może wywołać reakcję fototoksyczną. Aby zapobiec wystąpieniu nadwrażliwości na promienie ultrafioletowe należy stopniowo przyzwyczajać skórę do słońca, zażywając krótkich, stopniowo wydłużanych, kąpieli słonecznych. Przed opalaniem wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Przed planowanym pójściem na plażę proszę nie używać perfumowanych dezodorantów i wody toaletowej. Proszę również czytać ulotki dołączone do leków i kosmetyków, zwracając uwagę, czy nie zawierają składników fototoksycznych. W przypadku, gdy jest to reakcja fotoalergiczna, pomocne może się okazać stosowanie leków np. Clemastinum, czy ogólnie dostępne bez recepty Calcium.