Oddawanie moczu ok. 20 razy na dobę u 50-latka

Mam 50lat. Od 25 lat około 20 razy na dobę oddaje mocz. Zdarza się, że jest go dużo, a czasem mam parcie i oddaje kilka kropli lub wcale. Z tym problemem często zgłaszam się do lekarza, ale podstawowe wyniki moczu są dobre. Dopiero teraz uparłam się prosząc lekarza o skierowanie do nefrologa. Odmówiono mi. Lekarz zlecił dodatkowo eGFR i wynik 86,9 zaniepokoił mnie. Pomimo iż badanie ogólne moczu, kreatyniny, glukozy i mocznika są prawidłowe. Jolanta

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie opisywanych dolegliwości w pierwszej kolejności wskazana wydaje się diagnostyka mechanizmu nietrzymania moczu, taką diagnostykę przeprowadza urolog (badanie urodynamiczne), nieraz wskazana jest konsultacja ginekologa. Na podstawie tych badań będzie można dobrać leczenie farmakologiczne.

Natomiast trudno mi się odnieść do wyniku GFR, za mało jest informacji. Podstawowe przyczyny pogorszenia funkcji nerek zostały wykluczona wymienionymi badaniami. Na podstawie dokładnie zebranego wywiadu oraz badania łatwiej jest zaplanować dalsze postępowanie. Może choruje Pani na nadciśnienie tętnicze lub stosowała Pani w przeszłości leki nefrotoksyczne? W tej chwili należy przede wszystkim, co jakiś czas kontrolować parametry nerkowe.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!