Gdzie szukać pomocy w Warszawie dla osoby nieradzącej sobie z emocjami?

Witam, jestem spoza Warszawy. Mam tam w rodzinie osobę, która przyznała mi się do wieloletniego problemu w jej małżeństwie. Jej mąż nie radzi sobie z emocjami. Wybuchy złości są coraz silniejsze - bardzo krzyczy, używa wulgaryzmów (choć na co dzień mu się to nie zdarza), podobno dochodzi również do rękoczynów i niszczenia mebli. Zawsze był nerwowy, ale nikt z nas nie wiedział, że aż tak. Na co dzień jest kulturalnym człowiekiem. Okazuje się jednak, że nie potrafi panować nad złością. Tłumaczy, że np. syn go prowokuje - jest to rzeczywiście trudny nastolatek, ale nic nie usprawiedliwia takich zachowań, jak bicie syna czy żony, rzucanie w nich szklanką, czy rozwalanie drzwi. Oczywiście, jak pewnie zazwyczaj w takich przypadkach, nie chce słyszeć o lekarzu. Jednak jego żona zaczyna być coraz bardziej zdeterminowana i gotowa jest zagrozić separacją jeśli nie porozmawia ze specjalistą. W związku z tym, że ofiara jest mało zaradną osobą, chciałabym jej podpowiedzieć, jak zrobić coś z tą sytuacją. Proszę o podpowiedź, gdzie mogłaby znaleźć pomoc zarówno ona, jak i do jakiego specjalisty mogłaby wysłać męża. Byłabym wdzięczna za adresy specjalistów, którzy specjalizują się w takich problemach oraz ewentualnie miejsc, gdzie ofiara mogłaby uzyskać wsparcie. Mianna

ponad rok temu

Witam Panią!

Z opisu wynika, że mąż koleżanki potrzebuje psychoterapii, treningu relaksacyjnego oraz treningu/warsztatów radzenia sobie ze złością. Prawdopodobnie wskazana byłaby również terapia małżeńska lub/oraz rodzinna w zależności od tego, jak silny wpływ na rodzinę (żonę, syna) ma zachowanie męża. Niestety, na portalu nie mogę opublikować danych konkretnych terapeutów czy prywatnych placówek, ale w internecie znajdzie Pani wszystkie potrzebne adresy. Mogę polecić natomiast warszawski numer pogotowia Niebieskiej Linii http://www.niebieskalinia.pl/index.php?w=1366, pod którym może Pani uzyskać wiele potrzebnych  informacji.

Myślę też, że dobrze byłoby, aby namówiła Pani koleżankę do tego, aby sama umówiła się na wizytę u psychoterapeuty, bez względu na decyzję męża w tej sprawie. Przemoc w rodzinie może w bardzo przykry sposób odbić się na psychice jej ofiar, w szczególności dziecka, które dopiero kształtuje swoje przekonania na temat świata i relacji społecznych.

Pozdrawiam!