Gdzie szukać porady w kwestii autyzmu?

Witam.

Jestem mamą 9-letniego chłopca. Mój syn chodzi do trzeciej klasy. W zeszłym roku skorzystałam z poradni pedagogicznej, mam jej szczegółowy opis. Po zapoznaniu się przez (zupełny przypadek) ze szczegółowym opisem choroby 'autyzm', większość tych objawów, zachowań, zauważam u swojego syna. Zupełnie nie potrzebuje kolegów, przyjaciół, często chce być sam w pokoju, kręci się w kółko na podwórku, bez celu. Po zwróceniu mu uwagi przez chwilę zachowuje się inaczej, np. bawi się z psem, ale już kręci się dalej. Ma swój porządek w pokoju, nie mogę nic przestawić, schować, zawsze przestawia to coś na jego miejsce. Jego rozumowanie jest bardzo płytkie, kontakty i porozumiewanie sie - bardzo proste, schematyczne, często takie same. Nie mam pojęcia, czy to co opisałam może być autyzmem,  jak mam pomóc mojemu dziecku w relacji z środowiskiem, ludźmi i przyszłym życiu.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Panią objawy są niepokojące i rzeczywiście mogą wskazywać na autyzm. Jednak na podstawie listu nie mogę postawić diagnozy.

Napisała Pani, że była w poradni pedagogiczno-psychologicznej. Czy specjalista nie postawił żadnej diagnozy? Poradnia pedagogiczno-psychologiczna jest właśnie miejscem, w którym powinna Pani w pierwszej kolejności szukać pomocy. Pod linkiem umieszczam listę placówek specjalizujących się w temacie autyzmu.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno na podstawie listu wywnioskować cokolwiek. Nie pisze też Pani nic o tym co jest w opinii poradni. Jeśli są wątpliwości co do rozwoju dziecka warto skorzystać z pomocy psychologa i neurologa dziecięcego. Ważna też jest opinia ze szkoły, w której będzie opis zachowania i funkcjonowania dziecka w szkole oraz grupie rówieśniczej.
Pozdrawiam AM