Gdzie zrobić zabieg irydotomii przy zamkniętym wąskim kącie przesączania?

W opisie badania UBM jest: kąt przesączania od dołu i góry praktycznie zamknięty, od nosa i skroni otwarty, ale b. wąska szczelina. Zaznaczony niewielki menisk wypukły tęczówki. Przestrzeń zatęczówkowa bez cech patologii. Ciśnienie w oku 18 i 19 mmHg. Mam 58 lat. Wcześniej za pierwszym razem byłam u innego okulisty, który stwierdził jaskrę i ciśnienie było 21 i 24 mmHg - brałam krople na zmniejszenie ciśnienia przez 3 tygodnie. Będąc u następnego (obecnego) okulisty, ciśnienie było niższe j.w. i lekarz zdecydował o odstawieniu kropli. Różnica w ciśnieniu z opinii lekarza mogła być skutkiem tego, że wcześniej ciśnienie było mierzone innym aparatem.

Po tygodniu niebrania kropli ciśnienie nadal 18 i 19, czyli bez zmian. Czy nie mam wyjścia i koniecznością jest zabieg irydotomii? Czy jest najnowocześniejszy sprzęt do wykonywania tego zabiegu i gdzie? Kto najlepiej by mi to wykonał? Wiem, że jest to bardzo ważne, bo moja koleżanka ma to źle zrobione i ma problem od dwóch miesięcy. Czy po zabiegu nie będę musiała brać żadnych leków? Czy nie wpłynie to na osłabienie wzroku? Czy jest to trwały zabieg i czy w późniejszych latach może coś się dziać? Czy mając za sobą zabieg, choroba będzie postępować - jak to będzie do końca życia? Bardzo się denerwuję przede wszystkim tym, że jeżeli będę musiała zrobić zabieg, to bardzo by mi zależało, żeby to było najbardziej profesjonalnie.

Witam!

Jak wynika z badania UBM ma Pani w oku wąski kąt przesączania, a to może predysponować do bardzo nieprzyjemnego powikłania jakim jest ostry atak jaskry. Wykonanie irydotomii laserowej jest więc w tym przypadku niezbędne.

Można to zrobić w każdym ośrodku okulistycznym, który dysponuje odpowiednim sprzętem, tj. laserem Nd:YAG. Nie jest to trudny zabieg i w przeważającej mierze przebiega bez żadnych powikłań, ale z pewnością nie da się wykluczyć ich możliwego wystąpienia. Organizm człowieka - żywy organizm - jest do pewnego stopnia nieprzewidywalny i nie zawsze reakcja na pewne ingerencje jest zgodna z tym co jest napisane w książkach.

Co do potrzeby leczenia po zabiegu to jest to uzależnione od tego, jakie będzie ciśnienie (za wysokie trzeba obniżać, bo grozi uszkodzeniem nerwu wzrokowego i utratą wzroku). Czasami istnieje potrzeba powtórzenia zabiegu, bo tęczówka, jak i inne tkanki mają to do siebie, że zachodzą w nich naturalne procesy naprawcze.

Pozdrawiam