Gęsta ślina w gardle

Witam, Mam problem, który męczy mnie już od paru miesięcy. Otóż ciągle mi w gardle zalega gęsta ślina, która jest dla mnie bardzo uciążliwa i jest nie do przełknięcia. Przy czym jest mi niedobrze, a przy myciu zębów mam również odruch wymiotny. Przy próbach * odchrząkiwania* jej zdzieram sobie strasznie przy tym gardło, często mam też ślinotok. Czym może być to spowodowane ? Są dostępne jakieś leki bez recepty na taką dolegliwość ? Bo szczerze, mam już tego dosyć . Czy jest lek, który ułatwia odkrztuszenie dostępny bez recepty? A może to coś groźnego? Czy warto przy takich objawach wykonać jakieś badania? Jeżeli tak to jakie. Proszę o pomoc ! Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obecność gęstej wydzieliny spływającej po tylnej stronie gardła to problem, który może wynikać np. z przewlekłego stanu zapalnego zatok, przerostu migdałków podniebiennych a także co często jest pomijane w diagnostyce różnicowej z refluksu żołądkowo - przełykowego. Polecałbym konsultację z otolaryngologiem.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Opisany problem może wynikać z kilku przyczyn. Gęsta slina może być wynikiem obecności choroby refluksowej przełyku lub przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa bądź przerostu migdałków.
Zalecam wizytę u lekarza POZ lub laryngologa, który zbada Panią oraz zaleci dodatkową doagnostykę.
Kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, drażni i uszkadza jego nabłonek. Następstwem wstecznego zarzucania treści żołądkowej są charakterystyczne objawy kliniczne i zmiany histologiczne w błonie śluzowej przełyku. W takich przypadkach właśnie mówimy o chorobie refluksowej przełyku. W praktyce klinicznej korzysta się ze skrótu GERD lub GORD, które pochodzą z nomenklatury anglojęzycznej.
Nie każdy refluks nazywamy patologicznym. W stanie zdrowia zdarza się, że niewielka objętość treści żołądkowej cofa się do przełyku. Taki stan nazywamy refluksem fizjologicznym. Charakteryzuje się on krótkim czasem trwania, a pojawia się po posiłku. Refluks fizjologiczny nie występuje w czasie snu i nigdy nie powoduje objawów.
W warunkach prawidłowych istnieją mechanizmy zapobiegające cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Do czynników obrony przed zarzucaniem treści pokarmowej należy jednokierunkowa motoryka przewodu pokarmowego oraz obecność mięśnia – dolnego zwieracza przełyku. Jego skurcz zapewnia skuteczną ochronę przed refluksem. Mięsień ten rozluźnia się wyłącznie podczas przechodzenia kęsa pokarmowego do żołądka.
ZAPRASZAM NA WWW.DIETAPACJENTA.PL