Gęsta ślina w gardle

Witam, Mam problem, który męczy mnie już od paru miesięcy. Otóż ciągle mi w gardle zalega gęsta ślina, która jest dla mnie bardzo uciążliwa i jest nie do przełknięcia. Przy czym jest mi niedobrze, a przy myciu zębów mam również odruch wymiotny. Przy próbach * odchrząkiwania* jej zdzieram sobie strasznie przy tym gardło, często mam też ślinotok. Czym może być to spowodowane ? Są dostępne jakieś leki bez recepty na taką dolegliwość ? Bo szczerze, mam już tego dosyć . Czy jest lek, który ułatwia odkrztuszenie dostępny bez recepty? A może to coś groźnego? Czy warto przy takich objawach wykonać jakieś badania? Jeżeli tak to jakie. Proszę o pomoc ! Pozdrawiam
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Jak wygląda koblacja?

Koblacja jest bezbolesny zabieg, którego celem jest pozbycie się problemu chrapania. Jak on wygląda? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik. laryngolog.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Obecność gęstej wydzieliny spływającej po tylnej stronie gardła to problem, który może wynikać np. z przewlekłego stanu zapalnego zatok, przerostu migdałków podniebiennych a także co często jest pomijane w diagnostyce różnicowej z refluksu żołądkowo - przełykowego. Polecałbym konsultację z otolaryngologiem.

0
Przemysław Zarzeczny
74 poziom zaufania

Szanowna Pani!
Opisany problem może wynikać z kilku przyczyn. Gęsta slina może być wynikiem obecności choroby refluksowej przełyku lub przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa bądź przerostu migdałków.
Zalecam wizytę u lekarza POZ lub laryngologa, który zbada Panią oraz zaleci dodatkową doagnostykę.
Kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, drażni i uszkadza jego nabłonek. Następstwem wstecznego zarzucania treści żołądkowej są charakterystyczne objawy kliniczne i zmiany histologiczne w błonie śluzowej przełyku. W takich przypadkach właśnie mówimy o chorobie refluksowej przełyku. W praktyce klinicznej korzysta się ze skrótu GERD lub GORD, które pochodzą z nomenklatury anglojęzycznej.
Nie każdy refluks nazywamy patologicznym. W stanie zdrowia zdarza się, że niewielka objętość treści żołądkowej cofa się do przełyku. Taki stan nazywamy refluksem fizjologicznym. Charakteryzuje się on krótkim czasem trwania, a pojawia się po posiłku. Refluks fizjologiczny nie występuje w czasie snu i nigdy nie powoduje objawów.
W warunkach prawidłowych istnieją mechanizmy zapobiegające cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Do czynników obrony przed zarzucaniem treści pokarmowej należy jednokierunkowa motoryka przewodu pokarmowego oraz obecność mięśnia – dolnego zwieracza przełyku. Jego skurcz zapewnia skuteczną ochronę przed refluksem. Mięsień ten rozluźnia się wyłącznie podczas przechodzenia kęsa pokarmowego do żołądka.
ZAPRASZAM NA WWW.DIETAPACJENTA.PL

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty