Gęsta, zielona wydzielina z nosa + kaszel - jak leczyć?

Jestem w 13 tygodniu ciąży. Już drugi tydzień jestem chora, zaczęło się od bólu gardła, stosowałam granulki homeopatyczne, ból gardła ustąpił po dwóch dniach, jednocześnie pojawił się katar i okropny ból głowy i szczenki. Dwa dni później katar przybrał zielone zabarwienie, znowu mniej więcej dwa dni później pojawił się uporczywy kaszel. Aktulanie kaszlę i mam katar z gęstą, zieloną wydzieliną. Temperatura nie przekraczała 37.5.

Byłam dwa razy u lekarza internisty, za pierwszym razem przepisał mi paracetamol i płyn do płukania gardła, a za drugim syrop, który zawierał alkohol. Farmaceutka zasugerowała zmianę syropu na Drosetux. Lekarz powiedział, że nic mi nie może przepisać z racji ciąży i nie postawił diagnozy. Bardzo proszę o opinię, czy powinnam się zgłosić do innego lekarza i czy są podstawy do obaw, że ta infekcja nieleczona przekształci się w coś poważniejszego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, w ciąży dysponujemy bardzo niewielkim arsenałem leków, które możemy zastosować w przypadku przeziębienia. Myślę że Pani lekarz się nie myli. Niepokojąca jest jednak zielona wydzielina z nosa. Jeśli tylko będzie jej więcej, temperatura wzrośnie powyżej 38 stopni lub po prostu poczuje się Pani gorzej, proszę koniecznie znów się do niego zgłosić. Prawdopodobnie konieczne będzie wtedy zastosowanie antybiotyków (oczywiście tych bezpiecznych w ciąży). Tymczasem nie powinna Pani zapominać o domowych metodach - cebula, miód, gorące mleko, czosnek, herbata z cytryną, płukanie gardła wodą utlenioną...

Pozdrawiam serdecznie!