Głodówka wyniszczyła mój organizm: chcę schudnąć bezpiecznie.

Mam 18 lat, 168 cm wzrostu i ważę okropne 68 kg. Kilka lat temu, stosowałam głodówkę, która podniszczyła mój organizm. Gdy wróciłam do normalnego jedzenia, przytyłam ok. 10 kg. Nie mam pomysłu na siebie. Myślałam o stosowaniu diety dukana, ale słyszałam, że wyniszcza wątrobę - nie wiem czy to prawda, czy nie. Moje posiłki nie są regularne. Nie jem śniadania, dopiero spory obiad. Później podjadam, jem późno kolację. Uwielbiam słodycze i piję mnóstwo coli. Ciągle obiecuję sobie, że zacznę dietę od jutra, tylko niestety to 'jutro' nigdy nie nadchodzi. Nie mam czasu lub siły na dużą aktywność fizyczną. Wracam późno do domu, jedynie w-f w szkole daje mi pewną dawkę sportu. Błagam o pomoc!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,11 i znajduje się na 90 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy prawidłowej masy ciała i nadwagi.
Powinnaś zacząć od unormowania swojego trybu żywienia. W odchudzaniu jak i w prawidłowym żywieniu bez ograniczeń kalorycznych wskazane jest aby spożywać dziennie 4-5 posiłków, zawsze pamiętając o I i II śniadaniu. Są to najważniejsze posiłki w ciągu dnia, które pomagają uregulować poziom glukozy we krwi. Dobrze zbilanoswane śniadanie pomaga w lepszym koncentrowaniu się na zajęciach wymagających myślenia, poprawia pamięć.
Przykładowe przepisy znajdziesz na stronach
www. abcdieta. pl/dieta-dla-nastolatka

Pamiętaj także, aby nie objadać się przed snem. Kolacja powinna być lekka, złożona z warzyw i małej porcji węglowodanów, spożywa ok 3-4 godzin przed snem.

Zrezygnuj ze słodyczy i słodkich napojów gazowanych. Spożywając je nie będziesz miała możliwości unormowania swojej masy ciała. Są to produkty bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, których nadmiar w diecie, w wyniku wielu przemian, odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej.

Zbuduj swoją dietę na produktach wartościowych - pełnoziarnistych produktach zbożowych (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, płatki owsiane, jęczmienne lub żytnie, ryż brązowy lub paraboiled). Spożywaj mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.
Wystrzegaj się potraw smażonych i tłustych, wyeliminuj chipsy i słone przekąski.

Więcej informacji znajdziesz na stronie
www. abcodchudzanie. pl/tagi/piramida-zywienia-na-diecie

Pozdrawiam