Godziny spożywania posiłków i wieczorny trening a odchudzanie

Witam , chciałabym zacząć dietę i zastanawiam się o jakich godzinach najlepiej jadać?? Każdy pisze że powinno się zjadać 5/6 posiłków dziennie ale nie piszą o jakich godzinach np o jakiej godzinie najlepiej zjeść kolację??? I jeszcze jedno ćwiczę wieczorami (kiedy dziecko śpi) czy lepiej po kolacji ćwiczyć czy przed??? Dziękuję za odpowiedzi Paulina

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Godziny przyjmowania posiłków zależą od trybu dnia (o której pa ni wstaje, chodzi spać idzie do pracy, wraca, itd.). Przyjmuje się iż kolację należy zjeść nie później niż o godz. 20, jednak na min. 2h przed snem. Śniadanie należy zjeść jak najszybciej po pobudce, nie później niż 2h od niej. Pozostałe posiłki w odstępach 3h.
Odpowiadając na drugie pytanie - z dietetycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia, jednak trener personalne udzielił by pewnie fachowej odpowiedzi.

Witam serdecznie,

Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach co 2,5-3h, więc wszystko zależy od tego o której godzinie Pani wstaje. Śniadanie powinna Pani zjeść jak najszybciej po przebudzeniu(do około 1h), w celu pobudzenia organizmu do działania i przyspieszenia przemiany materii. Po śniadaniu odlicza Pani około 2,5-3h i zjada II śniadanie itd. :)

Kolacja powinna być jedzona około 3h przed snem.

Po ćwiczeniach musi Pani jeszcze coś zjeść więc lepiej ćwiczyć przed kolacją. Ważne jest aby otrzymać odpowiednią dietę przy ćwiczeniach gdyż ona stanowi 70% sukcesu w dążeniu do celu.
Przed treningiem posiłek powinien być zjedzony około 2h aby zdążył sie przetrawić, zaś po ćwiczeniach do około 30 min należy dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalne węglowodany w celu odbudowy strat glikogenu oraz białko w celu odbudowy uszkodzeń struktur mięśniowych. Pamięta Pani również aby w posiłkach okołotreningowych unikać tłuszczu ponieważ zaburza regeneracje glikogenu. Należy również nawadniać organizm i pić około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie.

Tylko odpowiednia dieta i systematyczna aktywność fizyczna przyniesie pożądane efekty

Powodzenia!!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje lub kontakt
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk