Gojenie się rany po usunięciu macicy

Jestem w 16 dobie po operacji usunięcia macicy z mięśniakami. Po operacji byłam bardzo sina na brzuchu i w okolicach, uznano że mam krwiaka po operacji. Dostałam antybiotyk w szpitalu i do domu (Augmentin). W 11 dobie po operacji z rany pooperacyjnej w dwóch miejscach zaczęła wyciekać krew ze skrzepami. Dzień później udałam się do ginekologa prowadzącego, wycisnął z brzucha dużo skrzepów. Brzuch się zmniejszył, ale nadal jest twardy nad szyciem. Dwa dni po tym pojawił się nieduży wyciek płynu, chyba osocza (jasny kolor bezzapachowy). Ogólnie czuję się dobrze, rana w miejscach, gdzie nie ma wycieku goi się dobrze, czy mam się czym martwić? Wizytę u lekarza mam dopiero w połowie lutego. Proszę o udzielenie informacji. (Szwy są rozpuszczalne.)

Renata z Łodzi

Trudno mi oceniać gojenie rany bez bezpośredniego zbadania jej. Raczej opisywany przez Panią obecny stan miejscowy nie budzi niepokoju. Skoro nie ma wycieku treści ropnej, rana nie jest w stanie zapalnym (zaczerwieniona, bolesna), nie gorączkuje Pani, wyciek surowiczy jest niewielki to gojenie jest dobre. Z uwagi tylko na krwiaka pooperacyjnego gojenie jest wydłużone. Takie krwiaki z reguły wchłaniają się samoistnie. W razie wątpliwości proszę wcześniej skontaktować się bezpośrednio z ginekologiem prowadzącym.