Golenie krocza

Mam pytanie, jestem w 6 miesiącu ciąży jest to moja pierwsza ciąża i strasznie boje się porodu ale ostatnio dużo czytam na ten temat i zaciekawiło mnie że kobiety wypowiadające się na forach mówią o maszynkach do golenia czy to znaczy że przed porodem depiluje się pochwę? Tak to bynajmniej zabrzmiało i bardzo się zdziwiłam o co chodzi?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przed porodem można (nie trzeba!) usunąć owłosienie łonowe- całe lub tylko jego część. Ogolone krocze jest lepiej przygotowane do zabiegów, które czasem są niezbędne w czasie porodu, tj. nacięcie, znieczulenie i zszycie krocza, a także ocena zagrożenia jego pęknięciem. Ponadto, bez włosów łatwiej utrzymać higienę po porodzie. Golenie ma też wady- jeśli jest wykonane zbyt gwatownie, może spowodować mikrozranienia, które potem będą "szczypać" przy kontakcie ze środkami dezynfekującymi. Odrastające włosy mogą natomiast powodować swędzenie. Warto zastanowić się już teraz, czy będzie Pani chciała mieć ogolone krocze. Jeśli tak, to może Pani zrobić to jeszcze w domu (np. z pomocą męża), przed przyjazdem do szpitala. Może też się zdarzyć, że zabieg ten będzie konieczny, np. jeśli pojawi się konieczność wykonania cięcia cesarskiego. Pozdrawiam serdecznie!