Gorączka i ból brzucha u dziecka

Witam, moja córka, prawie 6 lat, dostała gorączkę wieczorem i w nocy. Przez kolejne 2 dni wspominała, że trochę boli ją brzuszek, ale jadła i zachowywała się normalnie. Następne dni (obecnie już skończył się 5 dzień) to biegunki, ciągły ból brzucha, wymioty. Dziecko nie je już 3 dni, czasem chrupka, kawałek suchej bułki. Doszły stany podgorączkowe, średnio 37,5. Ogólnie jest mocno osłabiona, trzeba ją nosić. Badanie kału nie pokazało obecności wirusów. Córka oprócz kroplówek niczego nie dostaje, żadnych leków. Czuje się źle, jedzenie jej "śmierdzi". Tydzień przed wystąpieniem gorączki zjadła, jak się potem okazało, loda, który przez 4 godziny w upał był rozmrożony i znów zamrożony. Lekarze mówią, że po lodzie reakcja byłaby natychmiastowa, a nie po tygodniu. Co Pan radzi? Czego szukać, co badać? Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Ostre biegunki u dzieci mają zwykle charakter samoograniczający się i nie wymagają innego leczenia niż przeciwdziałanie odwodnieniu. Można nawet powiedzieć, że inne leczenie nie jest wskazane o ile nie ma jednocześnie objawów infekcji w innych układach oraz nie ma podejrzeń biegunki bakteryjnej (krew czy ropa w stolcu). Myślę, że można wykluczyć zjedzenie loda jako przyczynę, gdyż rzeczywiście w takim wypadku objawy powinny pojawić się znaczenie szybciej. Przyczyną najprawdopodobniej jest więc jakaś infekcja wirusowa pomimo tego że testy wyszły ujemne (nie są one 100% czułe). W ciągu kilku dni powinna nastąpić poprawa stanu dziecka, jeśli nie to zapewne lekarze zalecą dodatkowe badania (posiew kału- o ile jeszcze nie był wykonany, badania kału na pasożyty). Póki co nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Pozdrawiam