Gorączka, kaszel, katar - czy to grypa?

Półtora tygodnia temu wydawało mi się że jestem przeziębiony, bolało mnie gardło, miałem katar, kaszel i jednodniową temperaturę 38 stopni... Na drugi dzień gorączki nie miałem - został kaszel, katar, ból głowy oraz stawów, osłabienie - objawy te utrzymywały się przez niemal tydzień z tym, że nie miałem temperatury, nagle po około tygodniu nastąpiło nasilenie objawów i wystąpienie niewielkiej gorączki do 37,5 więc pojechałem do lekarza który stwierdził że to wirus i nie przepisał antybiotyku tylko B*** od tamtego czasu czwarty dzień mam ciągle temperaturę 37-37,5 a dziś jeszcze nastąpiło pogorszenie i temperatura wynosiła 37,8. Co mi może być? Już półtora tygodnia choruje i ciągle jest tylko gorzej (nie wiem czy to ma coś do rzeczy, ale dodam że niecały miesiąc temu byłem chory na coś w rodzaju grypy żołądkowej i nie jadłem nic przez 3 dni a przez kolejne 4 dni jadłem mało), jeśli to zakażenie bakteryjne to czy B*** wystarczy? Czy lepiej udać się po antybiotyk do lekarza? Czy biorąc antybiotyk mogę iść do szkoły bo bardzo mi na tym zależy gdyż jestem w klasie maturalnej i nie chce mieć zaległości.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Wspomniany przez Pana lek jest antybiotykiem - jest to połaczenie sulfametoksazolu i trimetoprimu. Jeżeli chodzi o wskazania do jego stosowania to są one bardzo szerokie. Należą do nich:
- zapalenie płuc, ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- zakażenia układu moczowo-płciowego (w tym zapalenie gruczołu krokowego),
- zapalenie ucha i zatok,
- zakażenia przewodu pokarmowego.
Zastosowane leczenie wskazuje na to, że lekarz rozpoznał u Pana zakażenie bakteryjne. Na to wskazują też wymienione przez Pana objawy, które są dość nasilone, a to bardziej przemawia za chorobą o etiologii bakteryjnej.

By zmniejszyć temperaturę polecam środki przeciwgorączkowe, zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Antybiotyki nie posiadają takich własciwości - działają przyczynowo. Ich działanie zaczyna przynosić wymierne efekty, w postaci zmniejszenia nasilenia objawów po około 3-4 dniach.

Jeżeli nie będzie Pan obserwował poprawy konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza prowadzącego, który po zebraniu wywiawu i zbadaniu właściwie oceni stan Pana zdrowia i podejmie decyzję o ewentualnym dalszym leczeniu.

Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl