Gorączka podczas chemioterapii

Dzień dobry, mój ojciec już kilka lat choruje na białaczkę limfatyczną. Dopiero w tym roku (7 rok leczenia) zaczął bardzo źle reagować na chemioterapię. Od miesiąca ma gorączkę - od 37 do 38 stopni. Bez przerwy. Lekarze powiedzieli, że nie jest to żadna przyczyna zewnętrzna, np. infekcja, że to autoimmunologiczna gorączka. Czy taka gorączka oznacza, że organizm nie przyjmuje chemioterapii? Czy należy to leczenie w takim razie przerwać? A może to jedna z "normalnych" reakcji organizmu po chemioterapii, skutków ubocznych? Będę wdzięczna za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Gorączka w czasie chemioterapii przede wszystkim może wskazywać na dwie przyczyny:

- zespół lizy guza - przy skutecznej chemioterapii dochodzi do rozpadu komórek guza, które uwalniają substancje podobne do tych, jak w czasie infekcji - powodując gorączkę. W niektórych nowotworach ten zespół jest stosunkowo często spotykany;
- infekcja - podczas chemioterapii jest osłabiony układ odpornościowy, dlatego jest większa predyspozycja do infekcji, które mogą mieć cięższy przebieg niż u zdrowej osoby.

Proszę porozmawiać szczerze z lekarzem prowadzącym. Na pewno odpowie Pani na wszystkie nurtujące Panią pytania.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl