Gronkowiec koagulazoujemny

JESTEM 20 DNI PO PORODZIE. Swój poród zaczęłam naturalnie, aż do zejścia główki, pełnego rozwarcia. Niestety, skończyło się wszystko cięciem cesarskim z powodu zagrażającej zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu. W swojej karcie leczenia szpitalnego przeczytałam wyniki badań mikrobiologicznych: wymaz z pochwy: 1. gronkowiec koagulazoujemny wzrost skąpy, 2. streptoccocus agalactiae wzrost skąpy. Wrażliwość na penicylinę oznacza wrażliwość na wszystkie antybiotyki &-laktamowe. Moje pytanie brzmi: co to za gronkowiec, to coś złego, zaraźliwego, jak tak, to jak go leczyć i jak mogłam się nim zarazić? Proszę o szybką odpowiedź, bo strasznie się martwię.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wymienione przez Panią bakterie należą do flory bakteryjnej pochwy. Generalnie w pochwie bytuje bardzo wiele bakterii i jest to fizjologia, ale bardzo ważna jest obecność pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują równowagę flory bakteryjnej pochwy i nie pozwalają na nadmierny wzrost którejś z bakterii, prowadzący do objawów infekcyjnych. Infekcja taka jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, gdyż może stanowić zagrożenie dla płodu czy być przyczyną zakażenia okołoporodowego. Nie wiem, czy taka sytuacja miała miejsce u Pani, czy stosowano leczenie antybiotykiem. Jeśli nie było takiej potrzeby, to nie ma powodu do obaw. Skąpy wzrost może oznaczać niewielkie naruszenie stanu równowagi w mikroflorze pochwy, co często zdarza się po porodzie i jeśli nie miał swoich następstw w zdrowiu Pani czy dziecka, to nie ma w tej chwili większego dla Pani znaczenia.

Pozdrawiam serdecznie.