Gronkowiec w gardle?

WITAM. ZOSTAL U MNIE ZNALEZIONY GRONKOWIEC W GARDLE. MAM W GARDLE GRONKOWCA ZŁOCISTEGO, SZCZEP MSSA, WZROST OBFITY, DO TEGO POJEDYNCZE CANDIDA ALBICANS - MOŻLIWE PRZEJŚCIOWE NOSICIELSTWO. MÓJ LEKARZ TWIERDZI, ŻE NIE NALEŻY TEGO LECZYĆ, BO DUŻO OSÓB TO MA. ALE CZY RZECZYWISCIE U WIELU OSOB JEST GRONKOWIEC W GARDLE? BADANIA MAM DOBRE, OB I CRP W NORMNIE, POZOSTAŁE RÓWNIEŻ. MAM ROCZNE DZIECKO W DOMU I BOJĘ SIĘ JE ZARAZIĆ, NIE CHCE ZEBY TEZ MIALO GRONKOWIEC W GARDLE. LEKARZ DZIECKA TWIERDZI, ŻE NIE POWINNAM SIĘ PRZEJMOWAĆ I NAWET NIE ZALECIŁ WYMAZU Z GAEDŁA DZIECKA. CZY LEKARZ MA RRACJĘ CZY POWINNAM JAKOS SIE LECZYC, ZEBY GRONKOWIEC W GARDLE ZNIKNAL? CZY MOGE ZARAZIC DZIECKO I SPRAWIC, ZE TEZ BEDZIE MIALO GRONKOWIEC W GARDLE? GRONKOWIEC W GARDLE JEST NIEBEZPIECZNY? BEDE WDZIECZNA ZA INFORMACJE.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Gronkowce są bardzo powszechnymi bakteriami gram dodatnimi, żyją na naszej skórze, na błonach śluzowych znajedzie, je Pani też na niektórych przedmiotach. To, czego się boimy, to gronkowiec złocisty MRSA, czyli odporny na działanie metycyliny, a co za tym idzie, również większości dostępnych antybiotyków.

W Pani przypadku wymaz z gardła potwierdził infekcję MSSA (ang. Methicillin susceptible staphylococcus aureus), czyli gronkowiec złośliwy podatny na metycylinę, a co za tym idzie, wiele innych antybiotyków. Słowem - jest to ten sam niegroźny gronkowiec, który bytuje na naszej skórze etc.

Dlatego odradzam leczenie, chyba że występują u Pani objawy infekcji gardła, np. ból, drapanie, powiększenie migdałków. Jeśli chodzi o dziecko, zwłaszcza jeśli jest karmione piersią, z łatwością poradzi sobie z gronkowcem .