Grube uda i duży brzuch - jak osiągnąć zadowalający efekt?

Witam. Jestem chłopakiem, mam skończone 15 lat (rocznikowo 16). Moim problemem jest to, że ważę 82-83 kg, a mam zaledwie 177-178 cm. Mój tryb życia nie jest zbyt aktywny, polega na szkole i rzadkich wyjściach na ławki z kolegami i koleżankami. Aktywność fizyczna...kiedyś 2 lata ćwiczyłem jiu-jitsu, teraz został mi tylko wf w szkole. Podejmowałem próby odchudzania niecałe 2 lata temu, nawet nieźle mi to wyszło, z tym że wielka pomoc spowodowana byla tym, że rosłem. Teraz niestety to zaniedbałem i mam dosyć spory brzuch i średnie uda. W mojej rodzinie występuje nadwaga, ale spowodowana zaniedbaniem. Lekarz nie stwierdził nadwagi chorobowej. Mój jadłospis polega mniej wiecej na 1-2 kromkach rano (jakoś o 7), obiad o 14-15 - zależy od dania, ale jak są różnego rodzaju gulasze i sosy to 2 worki ryżu, a tak to 1/3-1/2 talerza ziemniaków lub 2-3 miski zupy. Lubię sobie dojadać słodyczami o nieokreślonych bliżej godzinach i ilościach i różnego typu serkami/deserami mlecznymi etc. Kolację jem w zależnosci od apetytu, czasem staram się nie jeść jej w ogóle. Jeżeli już nie mogę się powstrzymać, jem najczęściej 2-3 bułki lub 2-3 kromki chleba z różnymi dodatkami - w zależnosci od apetytu. Napoje to przeważnie herbata z cytryną (2 łyżeczki cukru) lub różnego rodzaju soki i syropy rozcieńczane. W weekendy i dni wolne czasem zdarzy mi się nie jeść śniadania z powodu braku apetytu lub wcześniejszego obiadu (o godzinie 11-12), gdy wstaję o 9-10. Chciałbym prosić o diety możliwe do zastosowania w nieokreślonych godzinach, najlepiej szybkie i skuteczne. W sensie takim, że widziałem sporo diet, ale są one niemożliwe do zastosowania z powodów szkolnych (np. skąd ja wezmę twaróg lub serek o 11 w szkole?). Najlepszą dietą byłaby szybka (jak np. diety 6 kg w 2 tygodnie), ale w możliwy dla mnie, mojej odporności wiekowej i psychicznej (nie dałbym rady przetrwać diety Kopenhadzkiej) sposób odchudzania. Coś, co nie wpłynęłoby na moją funkcjonalność - chyba że jest to konieczne. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Interesuje mnie utrata brzucha i dużych ud. Mam nadzieję, że otrzymam konkretną i krytyczną opinię eksperta na ten temat, co bardzo by mi ułatwiło zmotywowanie do wymienionych przez niego czynności/diet. Czy po ''zrzuceniu'' brzucha i ud nie będę mieć zbędnej ''obwisłej'' skóry? Pozdrawiam, W. PS. Przepraszam za błędy - pisane na szybkiego.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
W związku z tym, że masz tylko 15 lat, nie powinieneś stosować redukcyjnej diety odchudzającej. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zasad zdrowego odżywiania, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie. Nie sztuka bowiem schudnąć, ale utrzymać wagę. Warto też polubić swój sposób odżywiania, nie traktować diety jako karę i przymus, a produkty "bez których nie możesz żyć" zastąpić dietetycznymi zamiennikami. Musisz dać też coś od siebie - serek bardzo łatwo zabrać do szkoły. Można tez zabierać owoce/sałatki i wiele innych rzeczy.

Proponuję ułożyć własny jadłospis stosując się do poniższych reguł:
->regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (masło, margaryna, smażone produkty, fast foody),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączył aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam