Grubość endometrium a ciąża
Witam serdecznie! Ostatnią miesiączkę miałam 08.10, moje cykle trwają 26-28 dni. Obserwuję siebie, śluz, szyjkę macicy, temperaturę - staramy się o dziecko. W tym miesiącu owulacja wystąpiła szybciej niż zazwyczaj - dotąd miałam owulację w 11-12 dniu cyklu. W tym miesiącu owulacja miała miejsce w 8-9 dniu cyklu. Współżyliśmy z mężem 9 oraz 12 dnia cyklu (nie mieliśmy możliwości częściej). Dzisiaj, tj. 24.10 (17 dzień cyklu) miałam kontrolną wizytę u ginekologa wraz z USG transvaginalnym. Doktor powiedział, że nie ma patologii ani w macicy ani w jajnikach, mam "czekać na miesiączkę". Na pytanie, czy możliwa jest ciąża, odpowiedział, że nie wie, że "niczego nie przesądza". Powiedział jeszcze, że moje endometrium ma teraz 9-10 mm grubości, jest jednorodne, i że na pewno "była owulacja". Na monitorze USG i na wydruku zaznaczył też pewną strukturę, nierówną w kształcie. Jednak nie powiedział mi, co to jest. Czy jest możliwość, że było to ciałko żółte? Jakie wymiary powinno mieć ciałko żółte, a jakie ciałko żółte ciążowe? I czy grubość endometrium 9-10mm może dotyczyć bardzo wczesnej ciąży, przed zagnieżdżeniem? Są jakieś wartości graniczne tych wszystkich parametrów (endometrium, ciałko żółte oraz ciałko żółte ciążowe), charakterystyczne dla początków ciąży? I czy ciałko białawe jest mniejsze od żółtego? Mam wrażenie, że doktor nie powiedział mi wszystkiego i próbuję odnaleźć jakieś wskazówki w tym, co usłyszałam, niestety brakuje mi wiedzy na ten temat, a wiedza z forów internetowych jest niekoniecznie prawidłowa, bardzo proszę o pomoc w tym zakresie. Zastanawiam się, czy ten cykl to bezowocne starania, czy też szansa na ciążę jest. I jeśli dobrze myślę, ten cykl będzie krótszy niż zazwyczaj - zatem kiedy wykonać beta HCG, żeby wynik był wiarygodny? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam! Myślę, że za bardzo analizuje Pani to co powiedział lekarz, doszukując się ukrytego sensu, którego tam nie ma. Najwcześniej ciążę możemy stwierdzić w mniej więcej dwa tygodni od owulacji i to przy pomocy testu ciążowego beta HCG z krwi, a nie USG. Endometrium narasta w każdym cyklu, gdyż "nie wie" czy pojawi się zarodek czy nie i "na wszelki wypadek" stara się być gotowe na przyjęcie dziecka w każdym cyklu, nawet jeśli Pani nie współżyje. Za prawidłową grubość endometrium w fazie lutealnej cyklu uznajemy wartości w przedziale 9-15 mm. Pozostaje Pani czekać do dnia spodziewanej miesiączki i przeprowadzić test ciążowy lub badanie poziomu hormonu beta HCG z krwi, które szybciej da pozytywny wynik. Bieżący cykl może być nieco krótszy niż normalnie. Może więc Pani wykonać badanie kilka dni wcześniej, a później ewentualnie je powtórzyć, jeśli miesiączka nadal się nie pojawi. Nie jest możliwe uwidocznienie pęcherzyka ciążowego ani ciałka żółtego na obrazie USG w osiem dni po owulacji, gdyż ich tam wtedy jeszcze nie ma. W tym czasie zarodek dopiero schodzi do macicy i się zagnieżdża. Co do szans na ciążę w danym cyklu to byłabym ostrożna - jeśli stosunki miały miejsce w pewnym czasie po owulacji, to szansa na zapłodnienie jest niska. Pozdrawiam serdecznie!