Grubość endometrium a skąpe miesiączki

Mam 25 lat i cykle 29-, 30-dniowe, regularne. W 12 d.c. miałam endometrium o grubości 6,7 mm. Czy jest ono prawidłowe? Dodam, że owulację mam ok. 18 d.c. Miesiączki mam bardzo skąpe i przypominają bardziej plamienia brązowe. Czy mając problem z endometrium można zajść w ciążę? Czy miesiączki mogą oznaczać, że mam małe endometrium i ono nie rośnie? Owulacja u mnie występuje i jest potwierdzona na USG, tak samo jak rosnący pęcherzyk, który 12 d.c. miał 15 mm. Proszę o odpowiedź. Hormony w normie. Nie badałam tylko estradiolu w połowie cyklu.

Witam!

Grubość endometrium w cyklu miesiączkowym powinna wynosić 8-14 mm (wg niektórych autorów 6-14 mm). W Pani przypadku wydaje się, że grubość endometrium znajduje się w granicach szerokiej normy. Skąpe miesiączki mogą mieć związek z grubości endometrium. Najczęściej wśród przyczyn małej grubości endometrium wskazywane są przyczyny hormonalne. Takie też przyczyny mogą być leczone poprzez stosowanie odpowiednich hormonów. Jakkolwiek w Pani sytuacji o ewentualnej dalszej diagnostyce powinien zadecydować ginekolog prowadzący. W przypadku niedostatecznej grubości endometrium mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę lub też jej utrzymaniem, aczkolwiek taki stan nie wyklucza możliwości normalnie przebiegającej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!