Gruczoł Bartoliniego - co to jest i w jaki sposób go usunąć?

Witam, od jakiegoś czasu mam dużą kulkę w okolicy wargi sromowej, jest ona wewnątrz ale widoczna jest na zewnątrz. Moj lekarz powiedział mi, że to gruczoł Bartoliniego i że powinnam poddać się zabiegowi wyłuszczania. Niestety nie udało mi się wyciągnąć konkretnych informacji od lekarza, bo zadając mu pytania patrzył na mnie z politowaniem jakbym powinna znać odpowiedzi. Nie wiem czy to jest groźne? Czy ma wpływ na płodność? Na czym polega zabieg wyłuszczania? Dodam, że po każdym stosunku warga się podrażnia i widzę, że ta 'kulka' się powiększa, ale później maleje. Raz już było tak, że urosła ona dosyć spora i zaczęła mi przeszkadzać, ale dostałam upławów, które trwały kilka dni i 'kulka' się zmniejszyła, czyli tak jakby się opróżniła sama. Czy powinnam przyjmować jakieś leki? Czy raczej od razu poprosić o skierowanie do szpitala na zabieg? Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zapalenie gruczołu Bartholina, ropień gruczołu Bartholina objawia się jako obrzęk dolnych części warg sromowych większych, częściej jednak warg sromowych mniejszych, osiągający wielkość jaja kurzego.
Gruczoły Bartholina inaczej gruczoły przedsionkowe większe są gruczołami wydzielniczymi, ich wydzielina zwilża przedsionek pochwy. Umiejscowione są na granicy 1/3 środkowej i dolnej części warg sromowych większych, a ich wydzielina wyprowadzana jest do przedsionka pochwy kanałem o długości ok 1-2 cm.

Zaburzenie drożności ujścia zewnętrznego gruczołu rozwija się na skutek zapalenia powstałego po wniknięciu drobnoustrojów.
Można wyróżnić zapalenie ostre, przewlekłe nawracające lub końcowe stadium powyższych czyli torbiel zastoinową.

Ropień gruczołu Bartholina jest miejscowym odczynem zapalnym i i nie musi wywierać wpływu na płodność.

W sytuacji rozwoju ropnia, najważniejszym leczeniem jest ewakuacja jego zawartości poprzez np. wyłuszczenie. Jest to otwarcie ropnia z następowym usunięciem treści znajdującej się w jego świetle. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym wobec tego jest prawie bezbolesny.
Oprócz tego stosowane są leki odkażające.

Proponuję pozostać pod opieką ginekologa, postawa wyczekująca nie ma uzasadnienia w tym przypadku, gdyż zawartość ropnia może nie ulec zanikowi samoistnie.

Redakcja abcZdrowie.pl

Magdalena Mroczek

Gruczoł Bartolinego jest gruczołem wydzielającym śluz. Jest to gruczoł symetryczny. Znajduje się w bocznej części przedsionka i warg sromowych większych. Do pobudzenia gruczołu dochodzi przed stosunkiem i wtedy wydziela on duże ilości śluzu, które ułatwiają przebieg stosunku. Wydzielina gruczołów odprowadzana jest kanałem o długości 1-2 cm. Gruczoł przedsionkowy większy wraz z wiekiem unika zanikowi.

Ponieważ ujście gruczołu Bartholna znajduje się w pobliżu pochwy, często może on ulec zakażeniu mieszaną florą bakteryjną pochwy złożoną między innymi z E. coli i Staphylococców i Streptococców. Wtedy gruczoł znacząco się powiększa, szczególnie podczas stosunku, co spowodowane jest zablokowaniem jego ujścia. Skóra nad nim staje się napięta, czerwona, miejsce jest tkliwe i twarde. Czasem gruczoł może osiagac nawet bardzo znaczne rozmiary porównywalne z rozmiarem kurzego jaja. Nie wpływa to w sposób bezpośredni na płodność, ale utrudnia lub nawet uniemożliwia stosunek seksualny.

Jeśli chodzi o leczenie to zależy ono od tego w jakiej fazie zakażenia kobieta zgłasza się do lekarza. We wczesnej fazie powstania zakażenia, kiedy występuje jedynie obrzęk, wystarcza jedynie podanie antybiotyków. Można też wtedy stosować np. nasiadówki. Jeśli ropień będzie znacznych rozmiarów samo podanie antybiotyku już nie wystarczy. Potrzebna będzie interwencja chirurgiczna połączona z drenażem ropnia, często jego usunięciem wraz z usunięciem czasem nawet skóry i niewielkiej części warg sromowych. Czasami ropień może też pęknąć samoistnie i w ten sposób ulec opróżnieniu. Po zabiegu chirurgicznym podaje sie też antybiotyki jako uzupełnienie leczenia.

Ropni mają tendencję o nawracania. Ropnie wymagają różnicowania z torbielami i z nowotworami.