Gruczolak - i co dalej?

Mam taki problem: moja mama ma 47 lat, była ostatnio na USG piersi, ponieważ bolała ją lewa pierś i wykryto u niej w prawej piersi gruczolak, natomiast w piersi lewej "na godzinie 2 i 12 są powiększone węzły chłonne". Lekarz nie postawił diagnozy, powiedział, że jest "nieciekawie" i kazał się zgłosić na kontrolne USG po 6 tyg. Czy to naprawdę coś bardzo niedobrego, co mama ma zrobić w takiej sytuacji, czy powinna zrobić mammografię?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Mama z pewnością wymaga dalszej diagnostyki. Uważam, że jak najbardziej powinna mieć wykonaną mammografię. Niektóre zmiany niewidoczne w USG mogą ujawnić się w mammografii i odwrotnie. Mama jest w wieku, w którym występuje szczyt zachorowań na raka piersi, a potencjalną przyczynę powiększenia węzłów chłonnych w pasze może stanowić nie tylko czynnik infekcyjny, ale także przerzut nowotworowy.

Więcej o diagnostyce zmian w piersiach piszemy w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-raka-piersi.

Pozdrawiam serdecznie