Gruczolakorak cewkowy drugiego stopnia

Dzień dobry! Mój 56-letni mąż przeszedł zabieg kolonoskopii, w trakcie którego endoskopowo usunięto duży polip w odbytnicy, na głębokości ok. 12 cm. Niestety wynik histopatologii bardzo nas zaniepokoił. Brzmi on następująco: Polip o wymiarach :1,7x1,7x1,5 cm bez widocznej szypuły. Adenocarcinoma tubulare G2. Większa część utkania zajmuje głowicę polipa. Naciek nowotworowy przekracza tunica muscularis mucosa i dochodzi do skoagulowanej linii cięcia. Dokładniejsza ocena głębokości nacieku nowotworowego niemożliwa. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku, a także o ewentualną ocenę jakie są rokowania. Czy należy udać się do onkologa i po pobraniu wycinków zadecydować o dalszym postępowaniu, czy od razu operacyjnie poszerzać zakres ingerencji chirurgicznej, czy może najpierw wskazana jest jakaś chemia? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Małgorzata

Niestety wynik histopatologiczny Adenocarcinoma tubulare G2 oznacza gruczolakoraka cewkowego drugiego stopnia zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej. Opis wyniku histopatologicznego świadczy o niedoszczętności usunięcia raka (naciek raka dochodzi do tunica muscularis mucosa czyli błony mięśniowej śluzówki oraz dochodzi do linii cięcia). W takim wypadku należy radykalizować zabieg czyli usunąć całą odbytnicę. W tej sprawie radzę bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem. On zapewne wyznaczy termin przyjęcia do szpitala, gdzie zostanie wykonany zabieg. Tylko leczenie chirurgiczne jest w tym przypadku najważniejsze. Materiał z zabiegu zostanie wysłany do badania histopatologicznego. Dopiero po wyniku tego badania będzie można konkretnie powiedzieć o rokowaniu, a także o dalszym postępowaniu (czy włączyć następową chemioterapię - w przypadku zajęcia węzłów chłonnych). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rak jest w początkowej fazie rozwojowej. Raczej nie nacieka głęboko w ścianę jelita (ostatecznie określi się to po wycięciu całkowitym odbytnicy). Rak został wychwycony bardzo wcześnie co dobrze rokuje.