Gruczolakorak cewkowy okrężnicy

Witam, moja mama (rocznik 1956) miała robioną kolonoskopię. Diagnoza wykazała, że ma guz wstępnicy, gruczolakorak (Abeno carcinoma tugurale coli). Otrzymaliśmy wyniki drogą pocztową. Byliśmy u chirurga i mama ma operację w grudniu. Jak powinniśmy postępować dalej? Czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym? Jakie są szanse na wyzdrowienie? Co oznacza łacińska nazwa? Jak długo mama może żyć - a) w najgorszej opcji b) najlepszej opcji - gdy są i nie ma przerzutów. Jaką dietę powinna stosować: czytałam, że powinna unikać produktów z dużą ilością błonnika (czyli usuwać skórki z owoców, nie jeść pestek, produktów wieloziarnistych oraz innych z dużą zawartością błonnika), czy może pić alkohol (wino)? Jak wygląda dalsze leczenie po operacji gruczolakoraka? Czy dalej stosuje się leki? Jakie są przyczyny powstawania gruczolakoraka? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Jak powinniśmy postępować dalej? - w takim wypadku wymagane jest leczenie operacyjne czyli hemikolektomia prawostronna (wycięcie prawej połowy jelita grubego wraz z guzem); Czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym? - tak, to gruczolakorak cewkowy, czyli nowotwór złośliwy, a nie zwykły gruczolak; Jakie są szanse na wyzdrowienie? - wszystko zależy od tego jakie jest zaawansowanie miejscowe i ogólnoustrojowe raka, nie przedstawiła mi Pani konkretnego opisu badania kolonoskopowego (zaawansowanie miejscowe), tak na prawdę odpowiedź na to pytanie będzie mogła Pani osiągnąć dopiero po operacji (opisie zabiegu i wyniku ostatecznego badania histopatologicznego materiału pooperacyjnego); Co oznacza łacińska nazwa? - gruczolakorak cewkowy okrężnicy (jelita grubego); Jak długo mama może żyć- a) w najgorszej opcji b) najlepszej opcji - gdy są i nie ma przerzutów. - wyniki leczenia raka jelita grubego zależą od stopnia zaawansowania choroby i tak we wczesnych stadiach, kiedy guz ograniczony jest jedynie do błony śluzowej jelita (I stopień) skuteczność leczenia, polegająca na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z częścią jelita, jest stuprocentowa zaś w IV stopniu zaawansowania klinicznego, kiedy pojawiają się przerzuty odległe (w wątrobie, płucach i innych narządach) wyniki leczenia mimo stosowania różnych metod leczenia onkologicznego (chirurgia, radioterapia i chemioterapia) są dużo o gorsze i 5-letnie przeżycia nie przekraczają 10% w całej grupie chorych wyleczalność mierzona 5-letnimi przeżyciami wynosi 45-60%; Jaką dietę powinna stosować? - co do diety to decyzja w sprawie jej odpowiedniego stosowania zapadnie po leczeniu operacyjnym, w przypadku krótkiego jelita grubego (po wycięciu jej części) dieta raczej powinna być ubogobłonnikowa, bezalkoholowa.

Magdalena Mroczek

Gruczolaki cewkowe (adenoma tubulare) zlokalizowanie są w całej okrężnicy w 40 proc. przypadków po prawej stronie okrężnicy, w 40 proc. po stronie lewej, w 20 proc. występują w odbytnicy. Najczęściej są małe, do 10 mm średnicy i występują w grupach. W badaniach sekcyjnych stwierdza się je u 30–38 proc. osób. Rak w gruczolaku cewkowym występuje w 5–10 proc. Jest to nowotwór złośliwy, trzeba koniecznie wdrożyć leczenie. Polega ono na hemikolektomii czyli wycięciu połowy jelita. Rokowanie będzie można przedstawić dopiero po wykonaniu zabiegu oraz po zbadaniu histopatologicznym materiału, który został pobrany w czasie zabiegu. Badanie histopatologiczne pozwoli na ocenę złośliwości, przerzutów, dokładna ocenę budowy histologicznej oraz na określenie dalszego leczenia. Jeśli chodzi o dietę, to po samym zabiegu stosuje się dietę lekkostrawną. Po przebytej operacji stosuje sie zazwyczaj dietę ubogłobłonnikowa, ze względu na krótszą okrężnicę oraz dietę bezalkoholową. Z kolei w profilaktyce tego nowotworu ma zastosowanie dieta bogatobłonnikowa.
Jaki będzie wykonany zabieg zależy od umiejscowienia zmiany rakowej, jej wielkości oraz obecności lub braku nacieków i przerzutów. O tym zadecyduje chirurg po badanu pacjenta i po ocenie umiejscowienia zmiany. Do czynników ryzyka wystąpienia tego typu nowotworu należą: dieta, palenie papierosów, niewielka ilość ruchu, cukrzyca typu II, otyłość oraz picie alkoholu. Jeśli chodzi o objawy to zależą one od wielkości oraz od umiejscowienia guza. Często występuje krew w stolcu, czarne , smoliste stolce, może pojawiać się anemia niedoboru żelaza. Często nowotworowi towarzyszą bóle brzucha, które mogą mieć charakter stały i zmienny oraz kolkowy. Ponadto może dojść do zaburzenia rytmu wypróżnień, występowania naprzemiennie biegunek i zaparć oraz nawet do zatrzymania stolca. Ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie.