Gruczolakorak trzustki a wskazania do chemioterapii lub resekcji

Tata ma gruczolakoraka trzustki zlokalizowanego na granicy trzonu i ogona. Guz ma 20 x 30 mm. Nacieka żyłę i tętnicę śledzionową. Prawdopodobnie także ścianę żołądka na obszarze 10 mm. Węzły chłonne czyste w CT i MTI jamy brzusznej. W wątrobie dwa przerzuty. Ca 19,9 miesiąc temu 493, obecnie 638. CEA 9,3. Morfologia prawidłowa (Hb 14,5), transaminazy w normie, GGTP i fosfataza zasadowa w normie, amylaza w normie. OB 20. Objawy kliniczne: pobolewania, zaparcia, bez silnych bólów. Moje pytanie Panie Doktorze dotyczy aktualnych zaleceń. Lekarz onkolog, gastrolog i chirurg w jednym, który zajmuje się tata, powiedział, ze rak jest nieresekcyjny. Może zaproponować chemioterapię: Gemzar lub terapie trójlekową. Część rodziny nie mogąc się pogodzić z diagnozą, poszła z tata do innego lekarza, który stwierdził, że zmiana jest operacyjne, można wyciąć trzustki część, śledzionę, fragment wątroby i że operacja nie jest ani ciężka, ani trudna. Opinię swą uzasadnił nowymi wytycznymi dotyczącymi leczenia tych guzów. Moje pytania brzmi: czy są rzeczywiście takie wytyczne, aby adenocarcinoma trzustki w stadium T3 No M1 leczyć operacyjnie. I czy taka operacja daje szansę na wyleczenie lub dłuższe przeżycie? Proszę po informację. Dziękuję mocno!

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Wszystko zależy od lokalizacji przerzutów w wątrobie, tzn. o ile są one zlokalizowane w segmentach pozwalających na ich usunięcie z pozostawieniem odpowiedniego marginesu i ilości zdrowej wątroby, to operacja jest możliwa i zgodna z aktualnymi zaleceniami leczenia chirurgicznego nowotworów trzustki. Trzeba liczyć się z możliwymi powikłaniami pooperacyjnymi, ale szanse wyleczenia są większe, niż w przypadku zastosowania samej chemioterapii. Należy jednak pamiętać, że wpływ na rokowania ma nie tylko sam zakres zabiegu, ale i inne choroby towarzyszące ojca. Zalecam również, aby zabieg przeprowadzony został w ośrodku posiadającym doświadczenie w chirurgii wątroby. Zabiegi resekcji trzustki są jednymi z trudniejszych zabiegów chirurgicznych, ale obecnie wiele polskich ośrodków, zwłaszcza akademickich, posiada doświadczenie i dobre wyniki leczenia. Pozdrawiam