Gruczolakorak żołądka i przerzuty do wątroby

Witam!

Bardzo proszę o interpretację poniższych badań mojego taty. Wiek 65 lat.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej: Wątroba niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. W prawym płacie uwidoczniono dwie zmiany owalne z hipoechogeniczną otoczką halo o śr. do 20 i do 38 mm - w pierwszej kolejności meta. Biopsja mniejszej zmiany możliwa technicznie. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, echoujemny. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości i echogeniczności. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Obie nerki prawidłowej wielkości, kształtu i położenia. Miąższ i echo centralne obustronnie w normie. Bez cech zastoju. Pola nadnerczowe bez uchwytnych zmian, śledziona jednorodna, niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa bez uchwytnej gadaniem ultrasonograficznym patologii. Duże naczynie jamy brzusznej w normie. Pęcherz moczowy pusty. Badanie CRP wynik 9,23 mg/I. Rozpoznanie po opisie makroskopowym: Adenocarcinoma G3, wg laurena typ jelitowy wg Goseki typ III, status Her-2 / neu - w toku. 2. Gastritis chronica necieki jednojądrowe (+), aktywność (+), zanik (-), metaplazja jelitowa (-), helicobacter pylori (-), rozpoznanie kliniczne Npl Polip, HBs (-), HCV (-).

Gastroskopia: przełyk, wpust bez zmian. Błona śluzowa żołądka zaczerwieniona - zarzucanie żółci do żołądka. W kącie żołądka kalafiorowate owrzodzenie krwawiące kontaktowo. W okolicy antrum na ścianie tylno bocznej polip 1,5 cm oraz pojedyncze nadżerki. Odźwiernik kształtny, drożny. Opuszka dwunastnicy kształtna, bez cech niszy wrzodowej. Część pozaopuszkowa prawidłowa. Test ureazowy na H.p (ujemny) TK jamy brzusznej techniką spiralną. Podano kontrasty dożylnie. Wątroba niepowiększona. W podaniu kontrastu w segmencie 7 wątroby podtorebkowo zmiana ogniskowa nieznacznie hypodensyjna ok. 16 mm druga podobna zmiana w segmencie 8 śr. ok. 8 mm zmiany najlepiej widoczne w fazie wrotnej po podaniu kontrastu odpowiadają najprawdopodobniej ogniskom meta. Poza tym wątroba bez wyraźnych zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy bez widocznych zmian w świetle. Nieregularne pogrubienie ściany żołądka od strony krzywizny mniejszej - grubość do max. 20 mm podejrzenie zmiany npl. Powiększone węzły chłonne przy krzywiźnie mniejszej żołądka - największe o wym. 25 x 27 mm w przestrzeni okołoaortalnej nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Segmenty płuc bez zmian. W obrębie uwidocznionych kości nie stwierdzono ognisk podejrzanych.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry!

Z powyższych badań jednoznacznie wynika, że w wątrobie znajdują się dwie zmiany, o cechach obrazowych sugerujących zmiany przerzutowe (badania USG i TK). Potwierdzenie tej diagnozy możliwe jest na podstawie biopsji jednej ze zmian (z dużym prawdopodobieństwem, mniejszej z nich, do której możliwy jest techniczny dostęp - wg wyniku USG). Z badania TK oraz gastroskopii - prawdopodobnym ogniskiem pierwotnym nowotworu jest krzywizna mniejsza żołądka. Świadczy o tym nieregularne pogrubienie ściany, a także powiększone węzły chłonne wzdłuż jej powierzchni. Rozpoznanie po opisie makroskopowym: Adenocarcinoma G3 - Gruczolakorak w stadium zaawansowanym grade 3 (skala trzystopniowa), wg Laurena typ jelitowy, wg Goseki typ III - typ gruczolakoraka rokujący lepiej niż pozostałe rodzaje, status Her-2 / neu - w toku - o obecność receptorów HER2/NEU należy pytać w późniejszym czasie, gdyż w momencie wydania wyniku, nie były one jeszcze oznaczone. Gastritis chronica necieki jednojądrowe - zapalenie błony śluzowej żołądka, nacieki jednorodne. Wg badania TK nie stwierdza się dodatkowych ognisk "podejrzanych" o nowotworzenie bądź zmian przerzutowych w poszczególnych segmentach płuc i kościach, które ujęte były w tym badaniu. Gruczolakorak żołądka jest nowotworem złośliwym dającym przerzuty głównie do wątroby. Leczenie pacjenta w znacznej mierze uzależnione jest od jego stanu klinicznego, objawów które prezentuje, chorób towarzyszących, a także dotychczasowych interwencji medycznych. Nie ulega wątpliwości, że pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarza onkologa. Standardowym postępowaniem w przypadku obecności przerzutów jest leczenie skojarzone - leczenie operacyjne i chemioterapia. Jednak ostateczną decyzję dotyczącą sposobu leczenia podejmuje lekarz prowadzący pacjenta, mający możliwość oceny pełnego obrazu choroby.

Pozdrawiam