Gruczolakowłókniak i co dalej?

Witam serdecznie! W marcu po uprzednim USG i biopsji stwierdzono u mnie B2 fibroadenoma. Wiem, że jest to gruczolakowłókniak, ale co oznacza symbol B2? Po dwóch tygodniach od biopsji podczas badania piersi zauważyłam, że przy mocniejszym ściśnięciu sutka wydobywa się z niego płyn o zabarwieniu ciemnobrązowym. Pragnę dodać, że pierś była i jest obolała, co sprawia dyskomfort oraz trudności w noszeniu dziecka przy piersi. Lekarz zalecił połykanie przez okres 2 miesięcy naudicelle caps. Dziś mamy już czerwiec, co prawda wyciek jest mniejszy, ale pierś nadal jest obolała. W związku z tym, iż jestem poza granicami kraju co radziłaby/radziliby mi Pani/Pan zrobić? Co oznacza wyciekająca wydzielina, skąd ona może się wydobywać i dlaczego? Niestety od tutejszych lekarzy trudno było mi wydobyć odpowiedzi na powyższe pytania.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

B2 w kategorii rozpoznań mikroskopowych oznacza po prostu zmianę niezłośliwą.

Nie mogę niestety do końca ustosunkować się do opisywanych przez Panią dolegliwości, nie znając podstawowych informacji takich jak Pani wiek, czy karmiła Pani niedawno piersią, czy w rodzinie były przypadki zachorowań na raka piersi, a także czy są jakieś problemy z miesiączkowaniem itp. Konieczne jest także badanie oraz ocena wizualna zabarwienia wydzieliny.

Wyciek z piersi może utrzymywać się do roku po zakończeniu karmienia piersią, natomiast ma wtedy zabarwienie mleczne lub przezroczyste. Wyciek brunatny może wiązać się z występowaniem w piersi tzw. brodawczaka, czyli łagodnego guzka, który rozwija się w przewodach mlekowych. Rozpoznanie można postawić za pomocą USG lub czasami konieczne jest wykonanie tzw. galaktografii - tzn. do przewodów mlekowych na szczycie brodawki wprowadza się kontrast, a następnie ogląda pod RTG. Czasami także wyciek pobiera się do badania mikroskopowego.

Czasami także wyciek może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi - zbyt wysokim poziomem prolaktyny, co zazwyczaj powoduje także zaburzenia miesiączkowania.

Pozostaje Pani zatem jednak wizyta u lekarza i domaganie się wykonania badań dodatkowych.

Pozdrawiam serdecznie