Gruczolakowłókniaki a ciąża

Mam 24 lata, od czterech lat mam problemy z gruczolakowłókniakami. Przeszłam około 5 zabiegów usuwania tych guzków, aktualnie znowu wyrosły mi dwa. Oprócz tego, mam problem z zajściem w ciążę. Lekarz ginekolog wczoraj powiedział mi, że jest szansa na dziecko w tym cyklu i może ona się szybko nie powtórzyć, ale mam dwa guzki w piersi i ich usunięcie zaplanowane dopiero na 5 stycznia. Gdybym teraz zdecydowała się na ciążę, to byłabym już z 1,5 miesiąca w ciąży. Moje pytanie brzmi czy mogę się zdecydować na ciążę i jednocześnie usunąć guzki czy nie? I czy jakbym zaszła w ciążę a nie mogła ich usunąć, to grozi mi przekształcenie się guzków w złośliwy nowotwór? Czego mogę się spodziewać w razie zajścia w ciążę? Bardzo bym chciała już mieć dziecko, ale boję się, że narobię sobie przez to problemów z jakimś nowotworem, a jak nie zajdę teraz to później mogę już nie mieć dzieci :(

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Gruczolakowłókniaki piersi to nowotwory łagodne (najczęstsze u młodych kobiet), których ryzyko zezłośliwienia jest bardzo niskie.
Zmiany te nie stanowią przeciwskazania do zajścia w ciążę, wydaje się, że nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla dziecka. Problem może pojawić się dopiero podczas karmienia jeśli doszłoby do ucisku przewodów mlecznych.
Natomiast zabieg usunięcia gruczolakowłókniaka należy wykonać przed albo po zakończeniu ciąży.
Podczas ciąży należałoby jedynie obserwować zmianę.

Ostateczna decyzja należy do Pani, proponuję skonsultować problem z lekarzem prowadzącym.

Redakcja abcZdrowie.pl