Grypa i przeziębienia

Szanowni Państwo! Kilkanaście lat temu, zanim zacząłem się szczepić, ostrzej przechodziłem nie tylko grypę, ale i inne podobne do grypy infekcje i przeziębienia. Dość często zdarzało się, że musiałem przeleżeć z gorączką parę dni w łóżku. Nawet zwykłe przeziębienia i katary przebiegały ostrzej, lało się z nosa jak z kranu przez tydzień, oczy miałem czerwone, załzawione i mimo braku gorączki czułem się nieraz bardzo źle. Odkąd zacząłem się szczepić, to dostaję jedynie łagodnych infekcji przypominających lekkie przeziębienie - zwykle jest to 3-4 dniowy lekki katar, lekki ból gardła, czasem chrypka i bez gorączki. Objawy tych infekcji dają się łatwo złagodzić lekami typu Gripex, Sudafed i tabletkami do ssania. Mam takie pytanie - wprawdzie ochronne działanie szczepionki przeciw grypie jest oczywiste, ale czy ta szczepionka może w jakiś sposób podwyższać odporność przeciwko przeziębieniom i innym grypopodobnym infekcjom? Bo odkąd się szczepię, to zwykłe przeziębienia też przechodzę łagodniej niż przedtem, nie mam już takich wodnistych i męczących katarów, przy tym przeziębienie trwa krócej. A wszędzie piszą, że przed przeziębieniem szczepionka nie chroni.Chciałem się dowiedzieć, czym w takim razie spowodowane jest łagodniejsze przechodzenie nawet zwykłych przeziębień i katarów? Pozdrawiam :) Robert Róg

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

faktycznie, szczepienie przeciwko grypie powoduje powstanie przeciwciał przeciwko konkretnym podtypom wirusa grypy. Przeziębienia są wywoływane przez różne wirusy, nie sposób byłoby zatem przygotować szczepionkę dającą ochronę przed przeziebieniami. Niemniej szczepienie pobudza układ immunologiczny, a więc jest szansa, że i inne choroby infekcyjne przejdziemy lżej, aczkolwiek nie ma na to reguły. Odporność człowieka warunkuje szereg skomplikowanych procesów zachodzących w organizmie, na który wpływ ma wiele czynników, począwszy od trybu życia, stresu, diety, wysiłku fizycznego. Zatem trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, czy Pana odporność wzrosła dzięki szczepieniu, czy sprawiła to może kumulacji innych przychylnych czynników.

Pozdrawiam