Grzybica jamy ustnej

Mam do Państwa pytanie. Zaczęło się od tego, iż w ostatnich 3 dniach miałam zapalenie jamy ustnej, objawiało się to bólem i zaczerwienieniem języka, dziąseł, wewnętrznych ścianek polików, a także powiększeniem węzłów chłonnych - czytałam, że "Wśród procesów zapalnych powodujących powiększenie węzłów chłonnych szyi należy wymienić zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Ich pierwotnym źródłem są zakażenia: zębów, dziąseł, warg, podniebienia, migdałków, języka, gardła, przełyku, krtani, nosa i zatok przynosowych oraz uszu." Czyli wszystko ma ze sobą pewne powiązanie, a teraz od dwóch dni chłopakowi łuszczy się skóra na penisie, swędzi. Doszło między nami do inicjacji seksualnej. Czy to wszystko ma ze sobą jakiekolwiek powiązanie? Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że nie mam pojęcia skąd wzięło się u mnie zapalenie jamy ustnej. Analizowałam dni przed wystąpieniem zapalenia jamy ustnej i jedyne, co przychodzi mi na myśl to sok, który piłam pierwszy raz w życiu - lemoniada cytrynowa. Wiem, że to zabrzmiało głupio, ale... jestem alergiczką, więc może ten sok spowodował takie reakcje. Chciałam jeszcze zaznaczyć, że nie doszło między nami do seksu analnego. Bardzo proszę o wyrażenie swojego zdania. Z góry serdecznie dziękuję.
ponad rok temu

Witam!

Dolegliwości opisane przez Panią, mogą wskazywać zarówno na grzybicę jamy ustnej, jak i na reakcję alergiczną. Jednak wydaje mi się, że infekcja grzybicza jest bardziej prawdopodobna (reakcja alergiczna nie trwałaby aż 3 dni). Infekcji grzybiczej sprzyjają takie czynniki jak antybiotykoterapia, obniżenie odporności, stres, różne choroby ogólnoustrojowe. Pisze Pani, że nie uprawiała Pani z partnerem seksu analnego. Bardziej istotne jest jednak to, czy nie uprawiała Pani z nim seksu oralnego - podczas takiego kontaktu mogłoby dojść do przeniesienia infekcji z Pani jamy ustnej na jego organ płciowy. Na początek proponuję wizytę w aptece i zakupienie preparatów przeciwgrzybiczych do jamy ustnej (takie same, jakich używa się przy leczeniu pleśniawek u małych dzieci) dla Pani i maści przeciwgrzybiczej dla Pani partnera. Jeśli w ciągu kilku dni dolegliwości nie miną, warto, abyście oboje Państwo udali się do lekarza.

Pozdrawiam!