Grzybica od zwierzęcia

2 tygodnie temu siostra poprosiła mnie o opiekę nad kotem, u którego kilka dni temu stwierdzono świerzb w uszach. Zauważyłam u siebie czerwony placek, który z początku mnie swędział,a z którego łuszczy się skóra. Na początku myślałam, że ugryzł mnie jakiś owad, gdyż swędzenie przeszło po około godzinie. Dwa dni temu spotkałam się z siostrą, która miała takie same placki tylko, że w większych skupiskach. Wczoraj była u dermatologa, który stwierdził, że jest to grzybica. Po jakim czasie od zaprzestania kontaktu z kotem, mogą pojawić się objawy? I czy można się nią zarazić od ludzi, czy tylko bezpośrednio od zainfekowanego zwierzęcia? Chciałabym także wiedzieć, czy mogę przez to obawiać innych grzybic?
ponad rok temu

Grzybica może się ujawnić po kilku dniach od kontaktu ze zwierzęciem (do 7-10 dni, zazwyczaj jednak jest to raczej 2-3 dni). Zarazić można się także od człowieka, który uległ zakażeniu w kontakcie ze zwierzęciem. Niepokoi się, Pani, czy grożą Pani inne grzybice. Raczej nie. O osłabieniu organizmu świadczą grzybice wywołane gatunkami saprofitycznymi, bytującymi na skórze większości z nas. Grzybice odzwierzęce wywołane są gatunkami chorobotwórczymi, które atakuja nawet zdrowe osoby.