Grzybica pachwiny - Candida Alicans

Mam 20 lat. Jakiś czas temu zaczęła mi schodzić skóra na pachwinach i pojawiło się zaczerwienienie. Poszedłem z tym do dermatologa na początku lipca, przeprowadził badania na potwierdzenie grzybicy i wyszło, że jest to Candida Allicans. Przepisał mi D*** puder (2 opakowania) i Davercin (2 opakowania). D*** brałem jakieś 2 tygodnie, a D*** niecałe 3 tygodnie. Niby wszystko było ok zaczerwienienia już nie było, skóra też przestała schodzić. Wczoraj byłem u lekarza. Na kontroli obejrzał pachwiny i było wszystko w porządku, moje pachwiny wyglądały normalnie. Po jakiś 2 godzinach od wyjścia od lekarza poczułem trochę pieczenie na prawej pachwinie i pojawiło się zaczerwienienie. Po kolejnych godzinach zaczerwienienie pojawiło się też na lewej pachwinie. Skóra nie schodzi, jest tylko zaczerwienienie - poszedłem do apteki i kupiłem sobie dactarin maść (pudru nie było), zacząłem używać to na pachwiny. Zaczerwienienie pojawiło się również na mosznie, praktycznie cała jest czerwona. Moje pytanie brzmi: czy jest to nawrót grzybicy i powinienem wrócić do dermatologa? Czy istnieje możliwość, żeby było to odparzenie? We wtorek i środę po raz pierwszy od ponad roku zacząłem biegać i w czasie biegania teoretycznie mogłem sobie odparzyć pachwiny. W sobotę zacząłem również używać innego płynu do kąpieli czy możliwe, że on podrażnił mi skórę tych okolić? Dodam też, że grzybicę dostałem po jakiś 1,5/2tyg od zakończenia kuracji na ospę wietrzną, co za tym idzie w tym okresie miałem bardzo obniżoną odporność.
20 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Dolegliwości opisywane przez Pana mogą być odparzeniem, jak również nawrotem grzybicy. Warto skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie badania fizykalnego będzie miał okazję rozpoznać zmianę.
Grzybica jest chorobą trudną do wyleczenia, ma to do siebie, że lubi nawracać.
Warto zwrócić uwagę na elementy, które sprzyjają rozwojowi grzyba. Zwykle do infekcji grzybiczej dochodzi w czasie zmniejszonej odporności - tak też było u Pana. Po rekonwalescencji i powrocie do normy będzie łatwiej pozbyć się grzybicy.
Dodatkowo niezmiernie istotne jest, aby utrzymywać skórę w suchości - wilgoć, ciasne ubrania i wysoka  temperatura w okolicach pachwinowych sprzyjają rozwojowi grzyba Candida albicans. Należy zadbać o higienę w tej okolicy, nosić przewiewne ubrania.
Dodatkowo należy wesprzeć się preparatami przeciwgrzybicznymi - w zależności od tego co uzna za słuszne lekarz konsultujący zmiany, biorąc pod uwagę wszystkie istotne informacje.
pozdrawiam serdecznie!